Öğretmen Diyarı

Çocuğa hayır demenin yolları...

Çocuğumun isteklerini yerine getirirken acaba aşırıya mı kaçtım, hangi isteklerini yapmalıyım, ne zaman ve nasıl “Hayır” demek gerekir, istenmeyen davranışları yapmaması için nasıl davranmalıyım? Bunlar birçok anne-babanın

kafasını karıştıran, uykularını kaçıran sorulardan sadece birkaçı. Ailelere, “Tutarlı olun, övgüden kaçınmayın, korkuya neden olacak sözler söylemeyin” uyarısında bulunan Ankara Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Psikolog Prof. Dr. Neşe Erol, onlara mesaj vererek doğruların öğretilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Erol’un ailelere önerileri şöyle:

 

AÇIK KURALLARINIZ OLSUN

Çocuklar aile veya kendilerine bakanlardan kuralları, sınırları açık ve net biçimde öğrenmek ister. Bunlar olumlu açıklamalarla ve alternatifler sunularak yapılırsa çok hoşlarına gider. “Duvarı çizme, al kâğıda çiz” gibi. “Hayır”ların bir ceza gibi değil, seçim olarak verilmesini tercih eder. Bu, inatlaşmayı ortadan kaldırır. Çocuklar anne-babalarının sınırlarını dener. Göze bakarak bardağı yere atıp atamayacaklarını anlamaya çalışırlar. “Atamayacağı” mesajını aldıklarında bundan vazgeçerler. Ailenin verdiği cezalar korkuya neden olabilir. Örneğin, “Beni çok üzüyorsun, hasta edeceksin, annen olmam bak, seni bırakıp giderim, annesiz kalırsın” gibi sözler onlarda kaygıya, içlerine kapanmalarına neden olur. Çocuklar yaramazlıkları ile baş edebilen güçlü anne ve babalara ihtiyaç duyar. Bir davranışa “Hayır” demeden önce soruna odaklanmak, farklı seçenekler bulmak gerekiyor. Bağıran, çağıran, ağlayan çocuğa, “Yeter artık, hayır” demek problemin daha da büyümesine neden olur. Çocuk ne zaman duracağını bilmiyorsa, aile yardım ederek durumu kontrol altına alabilir. Açık kurallar koymak gerekiyor, “toplar dışarıda oynamak için” gibi. Çocuk kendisini kontrol ettiğinde, “Aferin” diyerek onaylanması gerekiyor.

 

ÖĞÜTLER, ELEŞTİRİDEN FAZLA OLMALI

Ailenin kendi kendine oynayan çocukla da ilgilenmesi gerekiyor. Bazen, “Ne güzel oynuyorsun, hadi bana anlat” diyerek sakin ve olumlu davranışı da ödüllendirilebilir. Aile, “Aman sesi çıkmıyor, ne iyi, bu arada şu işimi de yapayım” diye düşünmemeli. Sadece çocuk bağırdığında, yaramazlık yaptığında, ağladığında yanına gidilirse, “Bana her dediğini yaptırabilirsin” mesajını yayarsınız. Böylece olumsuz yollarlaisteklerini elde etmeye çalışmasına destek verilir. Çocuğun ilk kez yaptığı ve başardığı davranışlar doğal karşılanır. Ancak aile çoğu zaman yapılan olumsuz veya yanlış davranışlara yönelir ve onları düzeltmesi için uyarılarda bulunur. Böyle olduğunda çocuğun kendine olan güveni sarsılabilir. İçine döner ve yapmak istediklerinden vazgeçebilirler. Kimileri de saldırgan tepkiler gösterir. Beğenilmeyen bir davranış olduğunda doğruyu ve yanlışı anne ve baba öğretmeli. Örneğin “Hayır” yerine “Şöyle yaparsan nasıl olur gibi bir söylem kullanılabilir. Ayrıca öğütler, eleştirilerden daha fazla olmalı.

 

YA SİZE KARŞI ÇIKIYORSA!

Çocukların karşı koyduğu durumlar da olabilir. Alışveriş merkezinde öfkelenmesi, giyinirken zorluk çıkarması veya yeni yerlere gitmeye direnç göstermesi gibi. Bu tür olaylarda neyin işe yarayıp neyin yaramadığı öğrenilebilir.

Burada anne baba kendini engellenmiş, kızgın, incinmiş, çaresiz veya üzüntülü hissedebilir. Böyle olduğunda “Çocuğum bana ne söylemeye çalışıyor?” diye, ailenin kendisine sorması gerekiyor. Öfkesi, ykusunun geldiği, acıktığı, yorulduğu, gürültüdenbunaldığı, değişiklikten rahatsız olup olmadığı düşünülmeli. Aile, “Bu davranışı zorlu veya üzüntülü bir duyguyla baş etme çabası mı? Yani arkadaşlarının alanını işgal ettiğini hissetmesinden mi, yoksa kendisini korumak için mi arkadaşlarını itiyor? Bu tepkinin nedeni ne? Benim tavrım onu nasıl etkiliyor?” gibi soruların yanıtını gözden geçirmeli. İşlerin neden keyifli ve güzel gittiğini anlamak, daha çok olumlu etkileşim sağlar. Böyle olduğunda “Bu deneyimi eğlenceli yapan şey neydi?, Çocuk ne mesajı verdi?, Bu durum nasıl daha sık yaratılır?” gibi sorular sorulmalı.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim