Öğretmen Diyarı

Bebeklerde Zeka Gelişimi Nasıl Sağlanır ?

Zeka düzeyi normal sağlıklı anne-babadan, sağlıklı bir gebelik sonucu doğan bebeklerde bu potansiyel doğumla birlikte bebek beyninde sunulmuştur. Her bebek doğduğunda kullanabileceğinden kat kat fazla sinaptik bağlantı ile doğmaktadır. Var olan sinir hücreleri arasında bağlantı yapmaya hazır durumda olan bu sinapslar yeterli düzeyde deneyim zenginliği ve ortam çeşitliliği sunulması durumunda nöronlar arasında ağ örümünü gerçekleştirmektedirler. İnsan beyni aynen diğer kas gruplarında olduğu gibi kullan veya kaybet prensibi ile çalışmaktadır.18 yaşına kadar olan zihinsel gelişimin % 50 si doğumdan itibaren ilk 48 ayda gerçekleşmektedir.

 

Bu yaş aralığını zenginleştirilmiş bir ortamda geçiren çocukların diğerlerine oranla çok daha kıvrak zekalı, problemleri çözmede daha pratik ve yeni bilgi ve becerileri öğrenirken daha hızlı oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Burada “Zenginleştirilmiş ortam” ile kastedilen maddi imkanların çeşitlendirdiği oyuncaklar, mekanlar, değildir.

 Zenginleştirilmiş ortam ile kastedilen çocuğun beynini geliştirecek doğru araçların bulunduğu, doğru yöntemlerin uygulandığı, her şeyden önemlisi çocuğun sevildiğini, ilgilenildiğini  ve kendini güvende hissettiği ortamdır ve buradaki en önemli figür anne ve babadır.

Bebeklerde Zeka Gelişimi Ne Zaman Başlar?

Çocukların beyni anne karnındaki 5.aydan itibaren gelişmeye başlar ve öğrenmeye hazır hale gelir. Dolayısıyla uzmanlar annelerin bu dönemden itibaren çocukları ile konuşmalarını, onlara kitap okumalarını hatta Baby Plus gibi özel üretilen ses cihazlarıyla çocuklara anne kalp ritmini farklı ritimlerde işittiren uygulamaları önermektedir.

Başka bir deyişle eğitime aslında anne karnında 5. aylarda başlanabilmektedir.

Çocuk doğduktan sonra işitmeyle beraber diğer tüm duyular da devreye girdiğinden uzmanlar eğitimde sesle beraber görüntülerin de önemine dikkat çeker.  Yani okumakla/konuşmakla beraber şekillerin, renklerin, yani görselliğin, önemi büyüktür.

Burada çoğu ebeveynin düştüğü bir yanılgıya değinmek isteriz;

“Çocuğa okuyorum da, okuduğumdan ne anlıyor ki?”

Çocuğunuz sizin okuduklarınızı/seslendirdiklerini sizin anladığınız şekilde anlamaz.

“Karınca yaz zamanı güneşin altında çalışıp durmuuuşş…..” dediğinizde çocuğunuz yazı, güneşi, karıncayı, çalışmayı tabi ki de bilmiyor. Dolayısıyla ona okuduğunuz bu cümle onun beynine “güneş altında çalışan karınca” diye kaydolmuyor. Yani sizin anladığınız veya tanımladığınız gibi tanımlamıyor.


Kaynak: http://sevgilibebek.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol