Öğretmen Diyarı

Bebekler hayvanlarla tanışmalı!

Bebeğiniz hayvanları çok seviyor ve onlarla vakit geçirmek istiyor, peki onlardan neler öğrenebileceğini biliyor musunuz?

0-6 ay
•          Bebeğinizin kedilerden köpeklere, kuşlardan tavşanlara tüm hayvanlarla ilgilenmesi ve onu bu konuda desteklemeniz için hiç de erken değil.

•          Evde bir hayvanınız varsa, bebeğinizle onu alıştıra alıştıra tanıştırın. Çünkü hayvanlar yeni gelen üyeyi kıskanabilir ve tepki gösterebilir. O yüzden onları aynı odada yalnız bırakmamaya özen gösterin.

•          Kuşların görüntüleri ve sesleri yeni doğan bebeğinizin ilgisini çekecektir. Pencerelerin önüne yem koyarak onları çekebilir, bebeğinizin görmesini sağlayabilirsiniz. Ama miniğiniz onları daha yakından görmek isteyebilir. Çünkü rengini, hareketini yakından görmek, ona dokunmak ister.  Doğduğu andan itibaren zaman ilerledikçe kuşları izlemek, bebeğinizin görsel ve zihinsel faaliyetlerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

6-12 ay
•          Yeni anne olduysanız ve evde hayvan besliyorsanız bu sizin için iyi bir haber: Çünkü, bebeğiniz daha çok mikroba maruz kalacağı için bağışıklık sistemi de daha güçlü olacak ve hastalıklara karşı daha direnç gösterecektir.

•          9. aydan itibaren bebişiniz farklı sesleri algılamaya başlayacaktır. Ona farklı hayvanların seslerini şarkı söyleyerek öğretebilirsiniz. Mesela; ‘Ali Baba’nın bir çiftliği var…’ şarkısıyla bu işe başlayabilirsiniz.

•          Bebeğiniz emeklemeye başladığında onu tutmanız iyice zorlaşacaktır. O yüzden kedi ya da köpeğinizle onun kontrolü sizi biraz zorlayabilir. Bu dönemde, bebeğiniz sizin yaptıklarınızı taklit edeceği için köpeğinizi yavaşça sevmeniz onun da bunu yapacağı anlamına geliyor.

12-18 ay
•          12. ayın ortalarındaki minik maymununuz her şeye atlamaya çalışacaktır. O yüzden kediniz ya da köpeğiniz varsa onları bebeğinizin yolundan uzak tutmaya çalışın. Çünkü kuyruğunu çekebilir ya da istemeden ona zarar verebilir. Böyle bir durumda da uysal olan evcil hayvanınızın ters bir tepkisiyle karşılaşabilirisiniz.

•          Son yapılan araştırmalar, evcil hayvanların bebeğinizin beyinsel gelişimini olumlu yönde etkilediğini ve kendine olan güvenini artırdığını göstermiştir.

•          18 aylık olan bebeğiniz 20 kadar kelime söyleyebilir. Bunlar ‘baa baa’ gibi sözcükler olsa da bir şeyler anlatmak için kullandığı için kelimeden sayılabilir.

18 ay +

•          Bebeğinizin favori aktivitesi sizinle birlikte kitap okumak olabilir. Bu kitapların özellikle de hayvan içerikli olması daha çok hoşlarına gidebileceği için birlikte hayvan sesleri çıkarıp taklitler yapmanız hem eğitici hem öğretici olacaktır.

•          Bırakın hangi hayvandan hoşlanıyorsa onunla ilgilensin ve onunla ilgili şeyler öğrensin. Bu tavşan ya da balık olabilir. Hangi hayvan olursa olsun ona dokunmasına izin verin.

•          Hayvanlarla oynaması onun şefkatli yanını ortaya çıkarması ve diğer canlıları da keşfetmesi açısından harika bir yol. Veteriner gibi davranıp hayvanlara tanı koyması ve tedavi etmeye çalışması, çocuğunuzun hayal gücünü geliştirerek hayvanlar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim