Öğretmen Diyarı

Bebeğim Benimle Uyursa Ne Olur?

Günümüzde çok tartışılan bir konu var. Bebeklerle beraber uyumak mı yoksa bebeklerin odalarında yalnız başlarına uyumalarını sağlamak mı? Konuyla ilgili yurtdışında yapılmış birçok araştırma mevcut. Ülkemizde de “uyku eğitimi” adı altında konuşuluyor hatta hararetli tartışmalara neden oluyor bu mesele.

BEBEKLER NEDEN SIK UYANIYORLAR?

Bebeklerin sık sık uyanmaları günümüz ebeveynleri için büyük bir sorun olarak algılanıyor. Bebeğin bütün gece uyanmadan uyumasının normal olduğu düşünülüyor. Çünkü konuyla ilgili araştırmalar anne sütüyle değil yüksek kalorili mama ile beslenen bebeklerin çoğunlukta olduğu kültürlerde yapılıyor.

Anne sütü az kaloriye sahip bir besin. Bebek anne sütü ile besleniyorsa gece sık sık uyanıyor. Zaten bir yaşına kadar bebeğin aldığı kalorinin çoğu anne sütünden gelmeli. Ek gıda adı üstünde “EK” gıda olarak kalmalı. Sanırım yanlış anlaşılma burada başlıyor. Altıncı ayını dolduran bebekleri az emzirsek de olur fikri de bu yanlış anlaşılmadan çıkmış gibi.

Kızım sekiz aylık olduğunda hala ek gıda kabul etmiyordu. Bağlı olduğumuz sağlık ocağının bebek hemşiresi sevgili Harika hemşire nasıl olduğumuzu sormak ve bilgi almak için bizi aradığında dayanamayıp sormuştum. “ Kızım yemek yemiyor, bu normal mi? Ne yapmalıyım?” Bana gülerek “ Elbette normal dedi. Zaten bir yaşına kadar %90 anne sütü almalı, diğerleri adı üstünde sadece ek gıda. Merak etmeyin.”

 

İşte bu yanılgı bebeklerin uyku düzenlerinin ebeveynlerce yanlış anlaşılmasına bile yol açıyor. Sık uyanan bebeklerin bizim hatamız yüzünden sık uyandığını zannediyoruz. Halbuki anne sütünün düşük kalorili olmasının çok önemli bir nedeni var…

1983’de Isabel Paret araştırmalarında gün boyunca kucağa çok alınan, sevilen bebeklerin gece boyunca derin uykuya daha az geçtiklerini bulmuştur. Peki ama neden? Çünkü derin uyku bir yaşına kadar bebek için tehlikelidir. Bebeğin sık sık uyanması bebeği Ani Bebek Ölümü Sendromundan (SID) korur. (1)

BEBEĞİM KENDİ ODASINDA UYUMAZ İSE BAĞIMSIZLIĞINI KAZANAMAZ

Bakın ilginç bir gerçek daha; Japonya’da annelerin bebeklerini emzirmeleri ve beraber uyumaları sosyal bir norm. Yani kültürel bir kural diyelim. Ve Japonya ani bebek ölümü (SID) konusunda en düşük orana sahip ülke.(2) Caudill ve Plath’’in 1966’da yaptıkları çok bilinen bir araştırma bizi ilginç gerçeklerle yüz yüze bırakıyor. Japon ebeveynler 11 yaşına kadar çocuklarıyla beraber uyuyorlar. Çocuğun başka odada uyuma süreci ise 15-16 yaşına kadar kademeli olarak gerçekleşiyor. İşte Japonya bu bebekler ve çocuklarla Hiroşima’yı atlattı ve bu günlere geldi.

California Üniversitesinden Keller ve Goldberg 2004 yılında “bağımsızlık” konusunu ilk araştıran psikologlar. Keller ve Goldberg yalnız olabilme yetisinin ve problem çözme yeteneğinin bebeklikten itibaren uyuma rutiniyle alakalı olduğunu gördüler. Ve düşündüklerinin tam aksi bir sonuçla karşılaştılar. Yalnız uyumaya zorlanmış bebekler daha az yalnız kalabiliyor ve daha az problem çözme yeteneğine sahipler. (3)

Psikolog Nilüfer Devecigil bir yazısında, “Lewis ve Janda (1988)’nın yaptığı araştırma sonucuna göre 1-5 yaş aralığında ebeveynleriyle uyuyan oğlan çocuklarında yüksek kendine güven, daha az suçluluk duygusu ve daha az anksiyete görülüyor” diyor ve devam ediyor “1994’de Heron’un araştırması ebeveynleriyle uyuyan çocukların stresle daha iyi başettiklerini gösteriyor”. Nilüfer Deveci ekliyor; “Hiçbir çocuğun çözülecek bir uyku sorunu yok. Bizlerin ‘uyku eğitimi’ odaklı düşüncelerimizden gelen bir sorunumuz var. Bebeğin bağışıklık sistemi, beynin gelişimi, stres regülasyonu vs. sık emzirmeyle ve anneye yakınlıkla gelişiyor”.

Gerçekler böyle olunca bebeklerimize daha da farklı bir gözle bakmamız gerektiğini görüyorum. Onlara gelişmeleri ve bağımsız harika bireyler olabilmeleri için sevgimizi, ilgimizi, zamanımızı, uykumuzu, yatağımızın en geniş bölümünü neden vermemiz gerektiğini anlıyorum.

Ve pedagog Adem Güneş’in harika bir sözüyle hepinize sevgilerimi gönderiyorum; “Bebeklerin odası yoktur. Bebeklerin yeri annelerinin yanıdır.”

 

(1) Sarah Mosko(PHD), Chiristopher Richard(PHD), James McKenna(PHD++); Infant Arousals During Mother-Infant Bed Sharing: Implications for Infant Sleep and Sudden Infant Death Syndrome Research

(2)By James J. McKenna Ph.D.
Edmund P. Joyce C.S.C. Chair in Anthropology
Director, Mother-Baby Behavioral Sleep Laboratory
University of Notre Dame
Author of Sleeping with Your Baby: A Parent’s Guide to Cosleeping

(3) Keller and Goldberg 2004. Cosleeping: Help or hindrance for young children’s independence? Infant and Child Development 13:369-368 DOI:101002/icd.365.

 

banndu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim