Öğretmen Diyarı

Başarılı çocuk için altın kurallar

 

Sana inanıyorum!
Bu cümleyi sürekli duyan çocuğunuz, başaramayacağını düşündüğü işleri bile, arkasında sizin inancınızı hissederek pes etmeyecektir.
Sorunumu çözmek için yardımına ihtiyacım var!
Çocuğunuzun yarattığı bir sorunu, sizin sorununuzmuş gibi iletmeniz, sorumluluk hissetmesine o an ki yaşanılan olumsuzu yok etmek için çaba göstermesine yardımcı olacaktır. Örneğin; ‘’Şuan fazlasıyla yüksek sesle konuştuğun için başım ağrıyor, bana yardımcı olabilir misin?’’ cümlesi çok işinize yarayacaktır.

Yaptığın hatalardan, bir şeyler öğrenmelisin!
Çocuğunuz yanlış bir davranış sergilediğinde ya da boyama kitabına önündeki suyu döktüğünde, ona kızmak yerine, ‘’O bardağı oraya koymanın doğru bir şey olmadığını, artık öğrendiğine göre bir daha ki sefere daha dikkatli olabilirsin’’ deyin. Bu cümle, o an için çocuğunuzun üzülmesini engelleyecek, boyama yaparken daha dikkatli olmasını ve hata yapmaktan korkmamasını sağlayacaktır.

Seninle gurur duyuyorum!
Bir senedir gittiği tenis kursunun, turnuvası geldi çattı. Fakat çocuğunuz birincilik madalyasını elde edemedi. Yaptığı her işten birincilik beklemek son derece yanlış! İleri de mükemmeliyetçiliğe takıntılı bir çocuk yetiştirmek istemiyorsanız, katıldığı turnuva da sonuncu bile olsa hiç önemli olmadığını, bu turnuvaya katılabilmesinin bile çok büyük bir başarı olduğunu söylemeniz, çocuğunuzun cesaret ve motivasyonunun artmasına sebep olacaktır.

Bu işi tek başına başarabilirsin!
Yardıma ihtiyacı olduğunu, siz el atmazsanız başaramayacağını düşünüyor. Oysaki siz bu işin hakkından tek başına gelebileceğinizi çok iyi biliyorsunuz. Öyleyse onu yaptığı işle baş başa bırakırken bir tutam cesaret cümlesi işinizi görecektir. ‘’Bu konuda sana tabii ki yardımcı olabilirim fakat tek başına başarabileceğine eminim’’ deyin ve kenara çekilip çocuğunuzun gerçekleştirdiği işin güzelliğini izleyin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim