Öğretmen Diyarı

Başarı mı başarısızlık mı ölçü olmalı?


Bense bu kız çocuğunun hangi derslerde iyi olduğunu merak etmiştim. Anne, “Matematikte çok başarılıdır.” demişti. 

Peki, neden kızınıza matematik dersi aldırmıyorsunuz diye sorduğumda ise anne, “Gerek görmüyoruz, çünkü kızım çocukluğundan beri bu dersten dersinden hep çok yüksek not alır.”
Şaşırmıştım annenin ,“gerek görmüyoruz” sözüne. Çünkü bu anne, kızının başarısız olduğu derslere verdiği önemi, başarılı olduğu derse göstermiyordu. Halbuki çocuğun matematik alanındaki kabiliyeti ayan beyan ortadaydı. Anne ise kızının bu başarısını, “gerek yok” diye geçiştiriyordu.

Hem kendinize hem de etrafınızdaki ebeveynlere bakın. Aynı örnekteki anne gibi davrandığınızı fark edeceksiniz. Genelde çocukların başarısız olduğu alanlarda daha fazla yardıma ihtiyaç duydukları düşünülür ve bu sahalar takviye edilir. Oysa asıl önemli olan, çocuğun başarılı olduğu alanlarda desteklenmesidir.

Ne yazık ki günümüz eğitim sistemi, “her şeyden bir şey” öğretmeye yönelik olduğu için “bir şeyden her şeyi” bilmeye yönelik kabiliyet taşıyan çocuklar arada kaybolup gidiyor. Halbuki anne- babalar, çocuklarının başarısızlığına dikkat çektiği ve özen gösterdiği kadar; (hatta daha da fazla) başarılı oldukları sahalara eğilmeli, onların meyillerini takip etmeli, o konularda yollarını açmalı, destek vermelidirler.

http://www.ademgunes.com/
basari-mi-basarisizlik-mi-olcu-olmali/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim