Öğretmen Diyarı

Babalar çocuklarıyla nasıl zaman geçirmeli?

Babalar çocuklarıyla zaman geçirme konusunda çok isteklidirler. Ancak onlarla birlikte olduklarında ne yapacakları konusunda bazen kendilerini beceriksiz hissedebilmektedirler. İlk akıllarına gelen fiziksel etkinliklerin yer aldığı oyunlar oynamak ya da ev dışında geziler yapmak olmaktadır.

Ama çocuğun ihtiyacı olan şey, babasıyla 15-20 dakikada olsa, evde yapacak bir şeyler bulabilmektir. Birlikte basit bir iş yapmaları bile önemlidir. Çünkü çocuğun kendine model aldığı babada, bunun bazı örneklerini görmeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden birlikte yapacakları aktiviteleri çocuklar ve babalar birlikte kararlaştırabilirler.

Fakat burada çocuğun yaşı önemlidir. Daha küçük yaştaki bir çocuk babasıyla birlikte top oynamayı ya da maça gitmeyi çok sevebilir. Ama örneğin 11 yaşındaki çocuk babayla sohbet etmeyi sevebilir. Ya da çocuğun cinsiyeti aktiviteyi etkileyebilir.

Dolayısıyla babayla çocuğun birlikte geçireceği zaman içinde paylaşımlar çok önemlidir. Babanın organize ettiği ve yönettiği etkinlikler yerine, çocukla birlikte seçtikleri ve planladıkları etkinlikleri tercih etmeleri, çocuk açısından her zaman daha yararlı olmaktadır.

 
 
HemenSağlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol