Öğretmen Diyarı

Aşırı Korumacı Mısınız?

Çocuk zaten doğası gereği anneye bağlıdır ancak, annenin davranışları, bunun bağımlılığa dönüşmesine yol açabilir. Bebeğin en zaruri ihtiyaçlarını karşılayan sizsiniz; dolayısıyla onun için en önemli kişi de sizsiniz. Ancak onun iyiliği için dikkatli olmalısınız. Çünkü bebeğiniz size bağımlı olabilir. 

 

Bebeğinizi emzirmeye başladığınız andan itibaren aranızdaki bağ kuvvetlenir. Artık siz onun en büyük koruyucusu olmuşsunuzdur. Bu nedenle en güvende olduğu yer sizin yanınızdır. 

 

Zaman geçtikçe annenin, bebeğin her şeyiyle meşgul olması, ihtiyaçlarını karşılaması, ona her şeyi öğretmesi, bebeğin gözünde annenin “en ideal kişi” olarak görünmesine neden olabilir. İstisnalar olsa da, anne en iyi mamayı hazırlayan, bezini değiştiren, onu yıkayan, giydiren, iyileştirendir. 

 

Her başı sıkıştığında yardım isteyeceği tek bir kişi vardır: “annesi”. Her ihtiyacının annesi tarafından karşılanmasına alışmış olan bebek, başkasının yardımından rahatsızlık duyar. O yüzden başkasının yapacağı her şey, babası dahil, reddedilmeye mahkumdur. 

 

Bebekle anne arasındaki bu yakınlık, babanın kendisini dışlanmış hissetmesine neden olabilir. 

 

Ancak baba bu durumda bebeğinin bu davranışını kişisel olarak algılamamalıdır. Bebeğinin uzak davranışları, onun ihtiyaçlarını karşılayamadığı ya da annesi kadar sevimli olmadığı anlamına gelmez. 

 

Ayrıca babalar hiç endişelenmemelidir, nasılsa bir süre sonra üstünlük onlara geçecektir. Çünkü okul öncesi dönemde, favori olma sırası babalardadır! Ancak o zamana kadar bebeğin anneye olan yakınlığının ‘bağımlılığa’ dönüşmemesi için şu stratejiyi izleyin: Aşırı korunmacı yetiştirmeyin! 

 

Çünkü çocuğunuza olan aşırı düşkünlüğünüz, onun ileride kişisel ve sosyal gelişimini etkileyebilir. 

 

Her şeyi kendiniz yapmaya kalkışmayın. Bebeğiniz, çocukluk çağına geldiğinde, kendini kanıtlama dönemine girecek. İstediği her şeyi size yaptıracağını bilmesi ise, kendini kanıtlama içgüdüsünden alıkonduğu anlamına geliyor. 

 

Ve son olarak, asla eşinizin yeteneklerini küçümsemeyin. Onun da arada sırada bebeğin bezini değiştirmesine müsaade edin; sorumlulukları adil dağıtın.

 

anneboyutu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol