Öğretmen Diyarı

“Annen cennete gitti” demeyin!

Türkiye’nin tek yas uzmanı Dr. Hakan Ertufan, psikologlara seminerler eşliğinde yas eğitimi vermeye başladı. Amerikan Ölüm Eğitimi Derneği tarafından yas uzmanlığı sertifikasına sahip olan psikolog Dr. Hakan Ertufan, Haliç Üniversitesi’nde de yas psikolojisini yüksek lisans programlarına dahil etmek üzere çalışıyor. Yas psikolojisinin, doğmamış bebeğin kaybedilmesi (düşük), çocuk yasları ve evcil hayvan kaybı gibi birçok alt dalı olduğunu ifade eden Dr. Ertufan, yurtdışında her biri için uzmanlık alanları bulunduğunu söylüyor.

 

“Annen cennete gitti demeyin”

 

En önemli konulardan birinin çocuk yasları olduğuna değinen Dr. Ertufan konuyla ilgili şunları söylüyor:

 

“Çocuklar yaslarını belli etmezler, o yüzden iki kat daha fazla dikkat etmek gerek onlara. Çünkü yaşadıkları yas bütün hayatlarını derinden etkileyebilir.        Anne ya da babası ölen bir çocuğa kesinlikle ‘o cennete gitti, cennet çok güzel bir yerdir’ gibi sözler söylenmemeli. Çocuk henüz soyut kavramları algılayamadığı için, anne veya babasının kendisini güzel bir yerde yaşamak için bırakıp gittiğini düşünür. Bu da bilinçaltında terk edilmişlik inancı olarak kalır. Çocuğa doğum ve ölüm, mesela bir fidan, meyveli ağaç ve kurumuş ağaç üzerinden örnekler verilerek, fotoğraflarla anlatılmalıdır. Anılarını hatırlaması sağlanmalıdır.”

 

“Çocuk ölümle tanışmalı”

 

Modern hayatta ölümü tamamen dışladığımızı, mezarlıkları görmediğimizi ve yaşlılarımızın ölümüne tanık olmadığımızı, bu tanıklığı hastanelere bıraktığımızı hatırlatan Dr. Ertufan, “Çocuklarımıza ölümle tanışmaları için en azından evcil hayvan almalıyız. Böylece hayvan öldüğünde ölüm farkındalığı geliştirebilirler. Ölümle yüzleşmek için antrenman olur bu. Aksi halde ileride yaşayacakları kayıpları kaldırmaları ve kabullenmeleri çok zor olur” diyor.

 

“Sosyal medya ölüme duyarsızlaşma yaratabilir”

 

İnsanın ölümle yüzleşmesinin bir ihtiyaç olduğunu ve bu sebeple tv, gazete ve sosyal medya üzerinden ölüm haber ve fotoğraflarını ilgiyle karşıladığımızı belirten Dr. Ertufan, “Ancak sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte artık tüm dünyanın yasını yaşamaya başladık. Başka ülkelerdeki ölümlerin ve katliamların fotoğraflarını paylaşır olduk. Bu da çok tehlikeli ve abartılı bir yüzleşme. Çünkü insan fazlaca maruz kaldığı bir şeye belli bir noktadan sonra duyarsızlaşmaya başlar. Paylaşımlarımıza bu sebeple dikkat etmeliyiz” açıklamasında bulunuyor.

 

ABD’de eş, Türkiye’de evlat

 

Ölüm acısının kültürlere göre farklılık gösterdiğine de değinen Dr. Ertufan, “Örneğin ABD’de eş kaybı en büyük yas sebebi olarak sayılırken, bu sebep Türkiye’de ise evlat acısıdır” diyor.

Anahtar Kelimeler:
annen cennete gitti demeyin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim