Öğretmen Diyarı

Annelik sosyal medyada zor!

Anneler de artık sosyal medyada son derece faaller ve bu alandaki hâkimiyetleri, hızları, becerileri mutluluk verici ama…

Sosyal medyada kendilerine ayrı bir yer bulan anneler sıkı birer takipçi olmanın yanı sıra okuyorlar, izliyorlar, röportajlar yapıyorlar, yazıyorlar, geribildirimler verip aldıklarını da yayınlıyorlar… Daha çok soruyorlar. Daha çok öğreniyorlar.

Her şeyden önemlisi yalnız olmadıklarını biliyorlar. Edindikleri olumlu deneyimler kadar, zorlu anlarda da bunu yaşayanın sadece kendileri olmadığını, yaşamlarının bir anında diğer annelerin bir çocuğunun da hem anne hem evlat hem eş olmakta kendilerini sorguladıklarını biliyorlar. Bu anneyi umutsuzluğa düşmekten, depresif tarafa yönelmekten, çaresiz hissetmekten koruyor.

Sosyal medyada bir annenin kısa bir zamanda binlerin üzerinde takipçisi olabiliyor. Takip edilmeye başlamak için isminizin yanındaki “anne” sözcüğü anahtar oluyor. Bu sayede, tanınır olmanın, iletişim ağının bir anda genişlemesinin bazı kişiler için büyük sıkıntıları da var. Bir andaki popülerlik bağımlılığı, kaygıları, yaşımı bunu kaybetmeme üzerine kurmayı da bazı anneler için beraberinde getirebiliyor. Daha çok söz söylemek, daha çok aktarmak, daha çok hayatta kalabilmeyi sağlıyor. İşte tam bu noktada ipin ucu kaçabiliyor.

İnternette geçirilen süre inanılmaz artıyor
Annenin internette geçirdiği sürenin artmaya başlaması demek, aslında onu çoğunlukla elinde bilgisayarıyla gören bir çocuğun olması demektir. Kendi hayatında internet kullanımının sınırları olmaması, çocuğuna da bu konuda model olabilmesini güçleştirebilir. Özellikle, çocuklarda bilgisar ve bilgisayar oyunları bağımlılığını çok yoğun bir şekilde bir problem olarak gördüğümüz bu günlerde, annelere önerim kendi hayatlarında buna özel dikkat göstermeleri. Çünkü çocuklar duyduklarından çok gördüklerinden öğreniyorlar.

Çocuğun mahremiyeti göz ardı edilebiliyor
İnternette en yoğun beğenileri hepimiz biliyoruz ki bebeklerin ve çocukların sevimli halleri topluyor. Komiklikleri, bilmişlikleri, beklenmedik anlarda verdikleri tepkileri hem şaşırtıp hem güldürürken bir anda çok sayıda paylaşımı beraberinde getiriyor. Bu yoğun paylaşımlar sırasında çocuğun mahremiyeti gözden kaçabiliyor. Örneğin, annelerin önemli bir kısmı için zorlu geçebilen tuvalet eğitimine ilişkin video ve fotoğraflara internette çok sık rastlıyorum. O gün çocuğun hangi odalara tuvaletini kaçırdığını hep birlikte an be an öğreniyoruz. Ya da çocuğun okula başlamasının ardından gelen ilk aşk öyküleri yine kendi anneleri tarafından paylaşılmaya başlıyor. Peki çocuklar bunun farkında olsalar bu paylaşımlardan ne hissederler sizce?

Annelere bu konuda önerim, önce zamanı en az bir 10 yıl ileri sarmaları. Mahremiyetine ilişkin duyarlılığı gelişmemiş, kendisi ile ilgili videoları internette kolaylıkla görebilen çocuğun, ilk ergen ilişkisindeki görüntülerini tıpkı annesi gibi paylaştığını bir düşünün. Ne hissedersiniz?

Şimdi zamanı bir 50 yıl daha ileri sarın. Olmamasını dilerim; ama çocuğunuzun bakımına ihtiyacınız olduğunu, artık yemek yemekte ya da kendi tuvaletinizi yapmakta zorlandığınız günleri düşünün. Ve hemen ardından çocuğunuzun “bizimki bugün bütün odaları suladı” diye bir twitt attığını hayal edin. Ne hissedersiniz?

Çocuğa mahremiyeti, kendisinin ve diğerlerinin özelini korumayı yine söyledikleriniz değil başından beri yaptıklarınız öğretir.

Uzman görüşleri diye sunulanlara dikkat!
Bilgiyi bir anneden duyup, “biz yaptık, çok işe yaradı” bilgisini almak, tanımadıkları uzmanın paylaşımından bazen çok daha etkili olabiliyor. Ve anne kendisi ile birlikte birçok anneyi de peşi sıra sürükleyebiliyor.

Unutmayın ki her çocuk kendine özgü. Biri için geçerli olan bir diğeri için uygun olmayabiliyor. Paylaşılan konuların çoğunda yapılmış sağlıklı bilimsel araştırmalar bile olmayabiliyor. Lütfen anneler, kendi uzmanlık alanınızın ötesine geçmeyin. Böyle bilgiler okuyorsanız da bilimsel araştırma sonuçlarını öğrenin. Uzmanın demesi yetmez.

Ne kadar çok kendi sınırlarımızın ötesine geçersek, o kadar çok hata yapmamız, etkilenmemiz ve etkilememiz mümkün. Hatalı bilgiyi düzeltmek, yeni bir bilgi kazanmaktan çok daha zor.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
annelik sosyal medyada zor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol