Öğretmen Diyarı

Annelere önemli uyarı: Yemek yedirirken bebeğinizle konuşun

Bebeklik döneminde başlayan tamamlayıcı beslenme çocuğun tüm hayatını etkiliyor. Medipol Üniver-sitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Baysoy; bebeklik dönemindeki beslenme hatalarının büyüme geriliğine davetiye çıkardığını vurguladı. Baysoy beslenmeyle ilgili önemli bilgiler paylaştı...

BEYİN GELİŞİMİNİN EN HIZLI OLDUĞU YILLAR

Anne sütü doğumdan sonraki ilk 6 ay bebeğin tüm besin gereksinimlerini karışlamaktadır. Altıncı ay-dan sonra bebeklere anne sütünün yanında ek besinlerin başlandığı dönem tamamlayıcı beslenme ola-rak adlandırılmaktadır. Tamamlayıcı beslenme bebeğin büyümesinde kritik bir dönem olup bu dö-nemde bebeğin katı gıdaları çiğnemeyi öğrenmesi ve besinleri güvenli bir şekilde akciğerine kaçırma-dan yutmayı öğrenmesi gerekmektedir.

Tamamlayıcı beslenmenin başlanmaması ya da besinlerin bebeğin gelişim düzeyine uygun verilmemesi, düşük kalorili içecek ya da yiyeceklerin verilmesi kilo alımını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu du-rum, bebeklerin beyin gelişiminin en hızlı olduğu yaşamın ilk 2-3 yılında yetersiz beslenmesine yol aç-maktadır.

HATALI BESLENME DAVRANIŞSAL SORUNLAR ORTAYA ÇIKARTIYOR

Bebeğe verilen besinlerin kıvamının yaşla birlikte artırılması da önem taşımaktadır. Bebek 6-7 ay ci-varında genellikle püre tarzında besinleri yiyebilirken, 8. aydan sonra çatalla ezilerek küçük parçalar haline getirilmiş besinleri, 9.10. aydan sonra da ezilmemiş yumuşak besinleri eline alarak kendisi yiye-bilmektedir. Katı besinlerin çiğnenip yutulması bebek için bir öğrenme süreci olduğu için tamamlayıcı beslenmenin başlandığı dönemde beslenme sırasında öksürme, öğürme, besini tükürme gibi belirtiler olabilir. Bu belirtiler yanlış yorumlanarak bebeklere sürekli blenderden geçirilmiş besinler verilmesi de bebeğin çiğnemeyi öğrenememesiyle sonuçlanacaktır. Bebeklere aylarına uygun kıvamda besinlerin verilmemesi hem beslenme yetersizliğine hem de beslenmeyle ilgili davranışsal sorunların ortaya çık-masına yol açabilir.

Sonuç olarak tamamlayıcı beslenme bebeklikteki kritik dönemlerden birisi olup bu dönemde yapıla-cak hatalar bebekte büyüme geriliğine ve davranış sorunlarına yol açabilmektedir.

YEMEĞİNİ AİLE SOFRALARINDA YEDİRİN

Öğünlerin bebek için bir öğrenme ve sosyalleşme alanı olduğu ve bebeklerin görerek ve yaparak öğ-rendiği akılda tutularak 6. aydan sonra mümkün olan her seferde bebeklerin öğünlere aile sofrasında katılmaları sağlanmalıdır.

YAVAŞ VE SABIRLA BESLEYİN

Tamamlayıcı beslenme sırasında Dünya Sağlık Örgütü'nün "duyarlı besleme" olarak adlandırdığı yaklaşımın uygulanması önemlidir. Duyarlı besleme davranışında bebeklerin yavaşça ve sabırla beslenmesi, yemek yemeğe teşvik edilmeleri ancak kesinlikle zorlanmamaları, beslenme sırasında bebekle konuşulması ve göz temasının sürdürülmesi vurgulanmaktadır.

ZORLA YEMEK YEDİRMEYİN

Bebekler bir yaşına yaklaştıkça kendi kendilerini beslemekten zevk aldıkları ve buna engel olundu-ğunda tepki gösterecekleri ve beslenmeyi reddedebilecekleri de akılda tutulmalıdır. Bebeklerin ta-mamlayıcı beslenme döneminde beslenme aralarının uzayacağı da unutulmamalıdır.
Bebeklerin 6. aydan sonra da 2-3 saat gibi aralıklarla sık beslenmesi ya da aç değilken beslenmesi bebeği üzmekte, sinirlendirmekte ve beslenmeye karşı olumsuz duygular, mide bulantısı ya da kusma gibi tepkiler göstermesine neden olmaktadır. Bu durum, bebeğe bakan kişilerde iştahsızlık olarak yo-rumlanabilmekte ve bebeğe gereksiz tetkikler yapılmasına ve tedaviler uygulanmasına yol açmaktadır.

Serda KIVILCIM-

\"Bugün\"
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim