Öğretmen Diyarı

Anne ve babalar dikkat, Facebook avataria tehlikesi !
 Facebook üzerinden oynanan Avataria Oyununda küçük çocuklar tacize maruz kalıyorlar.

Çocuklar; Reklam kampanyalarında, propaganda araçlarında, hedef kitle olarak görüldüğü her yerde suiistimal edilmeye devam ediyorlar. Bu uğurda en büyük aracılardan biri olan sosyal medya, çocuklara karşı tehlike saçmaya tüm hızıyla devam ediyor. Bu tehliklere şimdi de Avataria eklendi. Kimi zaman arkadaşlarıyla sohbet etmek, çoğu zamanda site içerisindeki oyunlardan faydalanmak isteyen çocuklar, vakitlerinin çoğunu bu ekranların karşısında geçiriyorlar. Bu yüzden zararlı, zararsız pek çok içerik ile de muhatap olan çocukların karşısına son derece tehlikeli olarak betimlenebilecekAvataria adında bir oyun çıktı.

Çocuklar Avataria oyununda tacize uğruyor Facebook üzerinden oynanan Avataria adlı oyun, küçük kullanıcıların son dönemde en çok tercih ettiği uygulamaların başında geliyor. Genellikle, çocuklar tarafından tercih edilen Avataria’da, anlayacağınız üzere sadece küçük çocuklar yer almıyor. Kötü niyetli olarak tabir edebileceğimiz şahıslarda bu oyunda çocukların karşısında yer alıyorlar. Kullanıcıların kendi yarattıkları avatarlarla, kullanıcılar birbirleriyle tanışıyorlar. Bar, cafe vb. ortamlarda gerçekleşen tanışmalardan sonra, kullanıcılar kendi avatarları ile kişisel sohbetin içerisine girebiliyorlar.

Kötü niyetli şahıslarda burada devreye giriyor. Kendileri karşısındaki küçük çocukla yaşıt olarak tanıtan kullanıcılar, küçük çocuk avatarlarını ev ortamına götürüyorlar. Küçük çocuklarla cinsel içerikli diyaloglarda bulunan kullanıcılar, çocukların ebeveynlerinin evde olup olmadığını sorguladıktan sonra, ebeveynlerin eve geldiği takdirde kendilerine bunu bildirmesi isteğinde bulunuyorlar. Bunun da teyidini aldıktan sonra, sanal ortamda cinsel içerikli sohbetlerini ve avatarlar aracılığıyla hareketlerini gerçekleştirmeye devam ediyorlar.

Sosyal medyanın ve en büyük oyuncusu Facebook’un birçok alanda birden fazla şekilde tehdit saçtığını biliyoruz. Fakat konu, dünyanın en masum bireyleri olunca ebeveynleri bu yönde uyarmak gerektiğini düşünüyoruz. Siz çocuğum yalnızca bilgisayarda oyun oynuyor diye düşünüp, kendi telefonunuzda oyununuzu oynarken, kötü niyetli şahıslar etik ve ahlak değerlerini hiçe sayıyorlar.

Ekşi Sözlükteki diyaloglar ise şöyle

9 yaşında bir yeğenim var. genelde gün içinde minimum 1 saat internete girme hakkı vermiş ebeveynleri. o da her çocuk gibi, facebook'ta arkadaşlarıyla sohbet ediyor. (zira nedenini bilmediğim, anlamadığım ve asla anlayamayacağım bir biçimde hemen hemen her çocuğun bir facebook adresi mevcut.)

dün internetteyken yanına oturup neler yaptığına bakmak istedim. benim yarım aklımda bir çocuk facebookta en fazla bebek giydirip, araba yarışı falan oynar çünkü. ekranda "avataria" diye bir oyun açık, bir sürü avatar oradan oraya yürüyerek "sew olmak isteyen", "benim evde parti var hadi aşkım gel" yaza yaza dolaşıyor. önce onları oyun içerisinde bağımsız hareket eden "bot" hesaplar sandım. sonra biraz daha yakından bakınca, kişilerin birbiri ile gayet anlamlı bir biçimde iletişim kurduğunu farkettim. hem de ne iletişim!

yeğenime bana oyunu anlatmasını, beğenirsem oynayabileceğimi ve ona ihtiyacı olan can, hamle ya da malzeme vs yardımı yapabileceğimi söyledim. bizim kafa kalmış tabii "çiftlik - candycrash" oyunlarında. "burda" dedi, güzel giyiniyorsun. görevler var onları yapıyorsun, sonra klube gidip kendine bir sevgili buluyorsun." tam o sırada yanına bir avatar gelip, onunla evlenmek istediğini söyledi. allahım bizimki bir panik, bir mutlu! dedim "tanıyor musun?" "hayır, dedi. tanışacağız."

şöyle arkama yaslanıp yeğenimin yüzüne baktım. o heyecanla klavyeye abanmış yazmakla meşguldü. 9 yaşında lan daha! 9!

neyse vesselam, karşıdaki şahıs, yeğenime sorular soruyor. nerde okuyosun, kaç yaşındasın vs. bizimki de cevap veriyor. bizimki yazıyor "9 yaşndym" karşıdan cevap geliyor: "demek 9 yaşındasın. ben de 11 yaşındayım"

bi dakka dedim, bu kişi 11 yaşındaysa, ben henüz doğmadım!

hemen pc başından kaldırdım yeğenimi. kendi facebook hesabımı açtım, oyunu buldum ve oynamaya başladım. benim avatarı gayet hanım hanım giyimli, gözlüklü bir tip yaptım. yeğenim atıldı hemen: "ah ya! çok çirkin bir kız oldu bu. kimse bakmayacak sana!"

neyse efenim, oyun içinde bir kaç çer çöp toplayıp başlangıç görevlerini bitirince, hemen parka gidip bir "arkadaş" edinme görevi geldi. parka gittik. daha gireli iki dakika olmadı ki, biri yanıma geldi. "slm" yazdı. "slm" dedim. "arkadaş olalım" dedi. "olur" dedim. istek gönderdi kabul ettim. "hadi bana gel" dedi. o gitti, ben yeğenimin yardımıyla onu takip etmeyi öğrendim. evi olarak dekore ettiği bir odaya girdik. (yeğenimi kibarca yanımdan uzaklaştırdım. zira gidişatı pek beğenmedim.) "kaç yaşındasın" dedi. "" 9 dedim. "tamam, ben de 11, hadi oynayalım." dedi. "ne oynayacağız ben daha yeniyim. bilmiyorum oynamayı" dedim. "tamam ben sana öğreteceğim." dedi. ekranın üst köşesinde "*** seni öpmek istiyor" diye bir pencere açıldı. kabul ettim.
bundan sonraki diyalogları aynen yazıyorum:

*** - hadi üstümüzü çıkaralım.

ben - neden

*** -böyle oynayalım

ben - ama ben bilmiyorum.

***-tamam. okuyor musun

ben-evet

***-nerde

ben -(salladım bi okul adı)

***-tamam ben de okuyorum. daha önce hiç külodunu çıkarmadın mı

ben-anlamadım

***-külodun ne olduğunu biliyorsun di mi

ben-evet

***-tamam. şimdi onun içinde bişey var ya. o nasıl görünüyor

ben-anlamadım.bilmiyorum

***- tamam. evde yalnız mısın

ben-hayır annem var

***-tamam yanında mı

ben-hayır

***-tamam.gelirse haberver

ben-tmm

***- bundan sonra burda sadece beni bul tamammı başkasını kabul etme

ben-tamam

***-ben sana gold vericem.gelinlik alıcam. puan da kazanırsın. seviye atlarsın

ben- tamam

***-facebook hesabın var mı

ben-annemin var

***-tamam telefonun var mı

ben-yok annem doğum günümde alcak

***-tamam ne zaman doğum günün

ben- temmuzdaa

*** tamam eğer annen almazsa ben sana alırım

ben-telfon mu

***-evet ama burda sadece benimle konuş bir de bana sana gönderebileceğim bi adres lazım

ben- tamam

***-tamam sex oynayalım mı

ben- nasıl oynucaz

***- sen şimdi külodunu çıkar onun içindeki .........

gerisini yazmayacağım çünkü baya baya bildiğin detaylı oldukça açık ve anlaşılır bi biçimde yazdı adam! 9 yaşında olduğumu söylediğim halde. 9 yaşında bir çocuk için bile basit kaçacak bir dille yazdığım halde. baya baya detaylı ve açık anlattı adam!

elim ayağım hala titriyor. kendimi 9 yaşında bir çocuk gibi taciz edilmiş, mahremine girilmiş hissediyorum. 

napıyorsunuz abi çocuklarınıza! 
çocuklarınıza ne ya-pı-yor-su-nuz!
nasıl farkında olmazsınız, nasıl ilgilenmezsiniz neyi - nasıl kullandıklarıyla?
nasıl kontrol etmezsiniz?
girdiği bir oyunu nasıl incelemez, nasıl "neyse hazır o oynuyorken ben de telefonumdan internette gezineyim" dersiniz?
nasıl farkında olmazsınız tehlikenin!
allah kahretsin, nasıl?!!

olmaz, olmayacak belli. ama bir umut, bir anne ya da baba "dur lan şu çocuk avataria diye bir oyun oynuyor. bir bakalım nasıl bir oyunmuş bu" diye merak eder de, internette arama yapmayı akıl ederse, bu yazı önüne düşsün, o koca kafasına balyoz gibi insin diye paylaşıyorum burda! 

çocukların gerçekte öğretmenleri, akrabaları, hatta öz babaları tarafından 5'er 10'ar taciz edildiği ülkemde, sanaldan bişey olmaz diyen olursa bu yazının altında, peşin peşin belasını versin!

hadi, kalın sağlıcakla!

edit 1 : (bkz: #59464824) çocuk istismarı ve yapılabilecekler üzerine oldukça detaylı bir yazı. panik olmadan ve "internet yasakları" koymadan önce lütfen bir göz atın.

edit 2 : bkz. mesela video da 11:25 te oyunda "bir kızın nasıl yatağa atılacağı" konusunu açıklığa kavuşturan şahsın facebook profili görünüyor. (bilgi için @smsnprns 'a teşekkürler)

edit 3: https://www.ihbarweb.org.tr/ adresine bu ve benzeri oyunlarla ilgili şikayette bulunabilirsiniz. (bilgi için pogaca memet'e teşekkürler)
devamını okuyayım...
17.04.2016 12:57 ~ 18.04.2016 10:03 soguk ulke 
yahu ülkede kız erkek farketmeksizin çocuklara tecavüz ediliyor ve bu olaylar hem adli olarak aklanıyor hem de bakanlık derecesinde savunuluyor, kişiler tarafından üstü örtülüp insanlar intihara sürükleniyor adam çıkmış avataria diyor. 

bizim ülke böyle işte ibne dersin alınır sikersin aldırmaz.
17.04.2016 13:03 ~ 18.04.2016 11:45 ocean deck 
tamamini okudum tek takildigim nokta, adama 9 yasindayim denmisti ama sonunda "11 yasinda oldugumu soyledigim halde" vs denmis. ustune de basta adamla gayet duzgun bir turkceyle konusup sonra bir anda bozmak nasil bir taktik anlayamadim?

ayrica edit, cocuklarin basinda gestapo gibi dikilmeyin. comarlik yapmayin oyle yok kalk bakayim bu nee falan diye, bunlar cocugun ozguvenini ve karar alma yetenegini etkiler. cok ilgilenmek istiyorsaniz karsiniza alip sorun, anlattirin. eger guven verebilmisseniz zaten anlatir. ha yok bir seyler eksikmis gibi hissediyorsaniz, arastirin. ama oyle sen anlamazsin basinda dikileyim hareketleri dogru degil. bu cocugun omrunun her aninda basinda dikilip kalk bir de kendi hesabimdan ben bakayim demeyeceksiniz.
17.04.2016 13:07 ~ 19:17 cersei lannister 
hafife alınmayacak bir tehlike. yani şimdi bunu tecavüzden farklı gören de mi var? yuh. yazar anlatmış olayı, tacizci adam adres peşinde ve bunu önemsemeyenler varmış yahu.

internette her şeyi kolay, zararsız görmenin getirdiği facialara gözleri kapatmak niye? en büyük hatalarınızdan biri bu. illaki facia noktasına gelmeden önemsememek. zihniyete bak be. sadece o anı değerlendiriyor ve olayın neler getireceğini göremiyor.

abi, bunlar her yerde. sözlük dahil, her yerde bunlara dikkat edin. ahlaksızlar cirit atıyor. bir de efendi gibi takılırlar ki, götümle gülüyorum.
17.04.2016 13:10 yazar dedigin benim gibi olur 
anasını avradını sikiyim böyle kişilerin. okurken kanım dondu lan. ben ki bu aralar çocuk yapmayı ciddi ciddi düşünen adamım, böyle şerefsizlerin olduğu bir yerde biz nasıl çocuk yapçaz. nasıl bir ülke olduk böyle ve nereye gidiyoruz.
17.04.2016 13:12 ~ 13:13 unoparm 
evinde, lan! 
evinde! 
kapalı kapısının ardında, en güvenli olduğunu sandığın yerde, 
çocuğuna istediği her şeyi yaptırıyor birileri sen takibinde olmadığın için. 
gitme öyle çok uzağa!
bak burnunun dibinde!
hani "başkalarının çocuğu tecavüze uğradığında, nasılsa benimki güvende" diyenler var ya aramızda. lafım onlara işte!
bu sapıklığın boyutunu gör
evine giriyor, çocuğunun kulağına kadar fısıldıyor
birey birey, tek tek anne baba gibi korumuyoruz çocuklarımızı
koruyamıyoruz
durduralım diye bir şey yazıyorum; sanalı salla, bak reelde neler oluyor diyor adam
ee? bu adam tecavüz edecek işte!
bugün sanalda "sanal sex" yapacak, yarın öğretmenlik yaptığı okuldaki çocuğa asılacak
hastalık böyle yayılıyor çünkü
biz "ya bundan bişey olmaz" dediğimiz için böyle olduk, bugün!
"bırak öpsün amca bi kere" dediğimiz için
gitme öyle çok uzağa
bak burnunun dibinde işte
evinde
çocuğunun çalışma masasında
beyninin içinde!
devamını okuyayım...
17.04.2016 13:16 soguk ulke 
aramizda tutarsizligi belirtmeye acik aramak, gayet belli basli bilinen bir dogruyu belirtmeye de kotu elestiri odakli, baskalarini basitlestirme amacli entry diyenler oldugunu gosteren baslik. bundan sonra ferman yayinlansin sizin pasa keyfinize gore konusalim.
17.04.2016 13:58 cersei lannister 
hükümet güvenli internet için adım attığında "pornoma dokunma", "özgürlüğümüz elden gidiyor" diye ortalığı ayağa kaldıranlara selam olsun bu olay. 

ulan ayı sen gelmişssin bir yaşa sen zaten porno izleyeceksen, ya da engellenmiş bir siteye gireceksen her türlü yasağa karşı onu yaparsın zaten. 

ama internet çocukların zarar görmesine, her türlü pis işe bulaşmasına bir tık uzaklıkta. maalesef bu gidişle çocuklarımızı internetin zararlarından koruyamayacağız. bu kafadaki "modern" (!!!!) insanlar oldukça.
17.04.2016 14:39 melved 
çocukları sosyal medyadan, özellikle de facebooktan uzak tutarak çözülebilecek bir olay. bu tür online oyunlar, bilgi yarışması da olsa mesajlaşma gibi hizmetler sunuyor. en basitinden trivia crack'de bile bu var. sadece bir oyuna indirgemek ne kadar doğru bilemedim. ama tehlike konusunda hemfikirim. geçen gün instagramda uzaktan bir tanıdığın 10 yaşındaki kızına denk geldim. açıklama kısmında moda yazıyor. bir kaç tane fotoğrafını paylaşıp "nasılım kızlar" yazmış. o yaştaki çocuk modadan ne anlar? yani sorunun asıl kaynağına inmek lazım. internet hayatımınızın içinde. bizim ebeveyn olduğumuz yıllara gelince internet nasıl bir mutasyona uğrar tahmin edemiyorum. hatırlayın biz de msnlerin yonjaların içinden geldik.
17.04.2016 14:42 ben zaten inecektim 
(bkz: periscope snapchat scorp tinder younow)

sen dokuz yaşında demişsin, iki üç yaş büyüğünün wattpad'de yazdığı seks hikayelerini sen şimdiye kadar izlediğin pornolarda görmemişsindir. yabancı falan değil türk bunlar. sevdikleri erkek müzik gruplarındaki elemanlarla hayali seks hikayeleri yazıyorlar.

periscope, snapchat, scorp, tinder, younow. ismini bildiğim halde ne işe yaradıkları hakkında neredeyse en ufak fikrim yok. her hafta yeni bir sosyal medya uygulaması çıkıyor zaten. senin belki twitter, instagram hesabın yok, çocuk diyip küçümsediğin o insanın hepsinde hesabı var. zamanında birden fazla e-posta hesabı almaya utanan bir çocuktum ben. aman aman zaman da yok, on, on iki sene öncesinden söz ediyorum. facebook yok, twitter yok, instagram yok, messenger'dan yazışmak bile ne büyük lütuf. o zamandan bu zamana neler değişti...

çocuklarınızı kontrol edin, hesapları yasaklayın, internete giremesin demiyorum, ama kontrollü olmayı öğretin, çocuğunuza dışarıda da bir hayat olduğu gerçeğini benimsetin, ömrünü elinde telefonun ekranına çivili kalarak geçirmemesi gerektiğinden bahsedin. yargılamayın, sadece neyi neden yaptığını tartışın doğrusuyla yanlışıyla, onun da fikrini alın, hislerini önemseyin.
devamını okuyayım...

Kaynak: Shift Delete

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim