Öğretmen Diyarı

Aklınız evde kalmasın!

Çalışan anneler, çocuklarını bakıcyla bırakınca ister istemez aklı hep evde kalır. Biz anneler için çocuklarımızı bırakıp gitmek yeterince zor olduğu için tüm gün tedirgin olmamız çok normal tabii... Ancak çocuğumuzu emanet ettiğimiz kişiyle olan bağlarımızı güçlendirebilirsek karşılığında da daha faydalı bir hizmet alabiliriz. Tam da bu nedenden dolayı siz çalışan annelerimizin işini biraz da kolaylaştıralım dedik. İşte bakıcı ile aranızdaki ilişkiyi denge tutmanızı sağlayacak 8 püf nokta:

 

1. Büyük düşünün

Bakıcınız çocuğunuzu tanımaya başlamadan önce aranıza bir duvar koymaya eğilimli olabilir. Bunun yerine, öneriler yapmaya başlamadan önce, işlerin nasıl yürüdüğüne dair gözlem yapmanız için kendinize bir hafta tanıyın. 

 

2. Yakınlık kurun

“Günaydın. Hafta sonun nasıl geçti? Yeni saç kesimin çok sevimli,” gibi gayet basit ama samimi sözlerle yakınlık kurmaya çalışın. Belki ücret ödeyen bir müşterisiniz ama çocuk bakımı bir iş ilişkisinden çok daha fazlasıdır. Çocuğunuza bakan biriyle tüm sevgisel ve paranın kuramayacağı bağlar kurmaya çalışın. 

 

3. Sessiz kalın

Sürekli çok da önemli olmayan konular üzerinde duruyorsanız, yerinde yaptığınız şikayetler de çok ciddi gözükmeyebilir. İlk olarak, başka bir kişinin her şeyi tamı tamına sizin yaptığınız gibi yapacağı fikrini bir kenara bırakın. Bazen önceden belirlediğiniz zamanlar dışında yemek yedirilir, bazen bebeğin altı değiştirilmemiş olabilir. Ancak bu tip bir olayla karşılaştığınızda sessiz kalın.

 

4. Durumu belirtin

Bebeğiniz için bir program hazırlayın. Çocuğun nasıl uyuduğu, en son ne zaman altının değiştirildiği, gün içinde neler yemesi ve ne zaman yemesi gerektiği hatta diş çıkarma gibi çocuğun durumunu etkileyen her türlü detayı anlatın. 

 

5. Olumlu olanı vurgulayın

Bakıcınızı övmeyi ihmal etmeyin. Örneğin, yeni bir bakıcı çocuğunuzun gününü ayrıntılarıyla anlattı ve böylece sizin de fazla bir şey kaçırmadığınızı hissetmenizi sağladı. Ona bu bilgileri vermesini ne kadar takdir ettiğinizi söyleyin. 

 

6. Bakıcınızla konuşun 

Düzenin bir kereliğe mahsus bozulması sizi sinirlendirip, bakıcı ile aranızı açmasın. Değişiklik yapmasını istediğiniz zaman savunmacı bir hal içine girilmemeli ve durumu kurtarmak için bakıcıya bir şans verilmelidir. 

 

7. Gerektiğinde kızın

Eğer bir durum çocuğunuzu tehlikeye sokuyorsa, bazen güçlü bir yaklaşım gerekir. Edinmeniz gereken tutum, yapılan hatayı tekrarlamaması gerektiğini vurgulamak için çok sinirli davranmaktır. Sakinleştikten sonra da durumu güzelce izah edin, bir daha tekrarlamayacaktır.

 

8. Daha yüksek bir otoriteye danışın

Bakıcınız sizin istemediğiniz bir şeyi çocuğunuza alıştırıyorsa, size söz hakkı düşer.

Anahtar Kelimeler:
Aklınız Evde Kalmasın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol