Öğretmen Diyarı

Aileler karnelere nasıl yaklaşmalı?

Aileler karneyi nasıl değerlendirmeli? Karne çocukların başarılarını ölçümlemek için bir kriter midir yoksa ailelerin de karneden çıkarabilecekleri dersler var mıdır?

Bir çocuğun başarılı olmasında bir çok etken vardır. Çocuğa iyi iyi eğitim verilmesi, öğrenme ve zeka ile ilgili becerileri, evin huzuru ve fiziksel ortamı, herhangi bir psikiyatrik veya tıbbi bozukluğun varlığı, anne-baba disiplini ve ilgisi, yaklaşımı, çocuğun motivasyonu gibi daha bir çok etken başarıyı etkiler. Aileler çoğu zaman karnedeki kötü notları çocukların tembelliği ile ilgili olduğunu düşünüyor. Oysa başarısızlık durumuna çok etkenli yaklaşılmalıdır. Bazen tamamıyla çocuğun yapısal durumlarından dolayı başarısızlık vardır. Türkiye’de genellikle beklenen iyi bir matematik ve fizik dersi becerisidir. Oysa bazı çocuklar sanata yada spora yatkındır. Aileler bu durumları göz önünde tutmalıdırlar.

*Karnede notları çok iyi olan çocuğu ödüllendirmek doğru mu?
Bir davranışın ödüllendirilmesi o davranışı pekiştirir. Ancak ödülün ne olduğuna dikkat edilmeli ve seçimi iyi yapılmalıdır.

*Karnesi kötü olan çocuğa anne baba nasıl davranmalı? Ceza bir yöntem midir?
Aslında bu karne biraz da anne babaların karnesidir. Zaten ilgili bir anne baba çocuğunun karne notlarını önceden kestirebilir ve öncesinden önlemlerini alır. Karnesi kötü notlar ile dolu olan çocuk çoğu zaman üzüntü içindedir. Ceza yerine çözüm aramak ve anne baba duygularının ifadesi daha etkili olabilir.

*Karne törenlerine çocuk gelişimine etkileri açısından bakarsak?
Bu durumun iki yönü var bir taraftan başarılı öğrencileri teşvik eder ve karnede iyi not almanın önemini vurgular, ama diğer taraftan zaten oldukça yarışmacı bir ortamda bulunan çocukların bu yarışmacı tarzlarını pekiştirir. Bunun abartılı yaşanması ve genel yaklaşımlarla başarının öneminin çok vurgulanması kişiyi “başarıya giden her yolu meşru sayan makyevelist yaklaşıma” hazırlar.

*Ailelere öneri?
Başarı, sevginin ön koşulu olmamalıdır. Bir anne baba çocuğunu başarısız da olsa kabullendiğini gösterebilmeli.

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol