Öğretmen Diyarı

Ailedeki huzursuzluk çocuğun büyümesini yavaşlatıyor

Ailedeki huzursuzluk ve evde sıkça yaşanan sorunlar büyüme hormonunun yetersiz salgılanmasına, bunun sonucunda da çocuğun kısa boylu kalmasına yol açabiliyor.


cocuk psikiyatrisi aile ruh sagligi aile ici saglikli iletisim Ailedeki huzursuzluk büyümeyi yavaşlatıyorAilevi boy kısalığı veya yapısal büyüme gecikmesi gibi etkenler boyun yeterli oranda uzamamasına yol açan en önemli nedenleri oluştursa da, psikososyal ortam da son derece önem taşıyor. Örneğin ailedeki huzursuzluk ve evde sıkça yaşanan sorunlar büyüme hormonunun yetersiz salgılanmasına, bunun sonucunda da çocuğun kısa boylu kalmasına yol açabiliyor!

Günümüzde çeşitli etkenler nedeniyle yeni neslin daha uzun olduğu gözlense de, kısa boy hala sıkça rastlanan bir sorun. Anne babanın kısa boylu olması, özellikle ilk 3 yılda yetersiz beslenme, hormonal sorunlar ve solunum ile kalp gibi kronik hastalıklar boyun yeterli oranda uzamamasına yol açan en önemli nedenleri oluşturuyor.


Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden Çocuk ve Ergen Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Semiz, çocuğun sağlıklı büyümesinde aynı zamanda içinde bulunduğu psikososyal ortamın da son derece önem taşıdığına dikkat çekerek, “Anne ve/veya baba yoksunluğu, özellikle aile içindeki huzursuz ortam, evde sıkça yaşanan sorunlar” büyüme hormonunun yetersiz salgılanmasına yol açabiliyor. Bunu sonucunda da çocuk kısa boylu kalabiliyor.” uyarısında bulunuyor!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim