Öğretmen Diyarı

Ailede Krizlerin Yönetilememesi Bağımlılık Sebebi!

Yeterli düzeyde sevgi görmeyen, bireyselleşme çabası desteklenmeyen, temel güven duygusu ve benlik saygısı gelişmemiş bireyler, eksik kalan duygusal ihtiyaçlarını zararlı alışkanlıklara yönelerek karşılamaya çalışırlar.

Eşler arası iletişim çatışması çocuğu adım adım zararlı alışkanlıklar yöneltir!

Eşler evlilik yaşantısında bir ahenk sağlayamazsa, ilişkilerini duygusal anlamda uyumlu yürütemezse, bu durum çocukların doğumuyla birlikte ortaya çıkan anne ve babalık rolüne de olumsuz yansır.

Patolojik aile yaşam döngüsü bağımlılık riski içerir!

Aile yaşam döngüsünün karı-koca, çocuğun dünyaya gelmesi, ergenlik dönemi, çocuğun evden ayrılması her bir evresinde ailede meydana gelen değişim, kriz faktörü olarak ebeveynler arası iletişimi olumsuz etkiliyor. Kriz, yönetilemediği zaman ortaya çıkan çatışmadan olumsuz etkilenen çocuklar oluyor.  Aile içi problemler, kuşaklar boyu aktarılarak, sorunlar çocuklara miras bırakılıyor.

Uyum ve iletişim sorunu yaşayan, boşanmak isteyen çiftlerin çocuğu, aile sistemini korumak amacıyla kendisini kurban ederek zararlı alışkanlıklara yöneliyor. Çift, çocuğun sorunları çözmek için bir araya geliyor. Böylece çocuk bağımlı ve zararlı alışkanlıklarıyla ailenin parçalanmasının önüne geçiyor.

Merak, arkadaş grubu, sağlıksız toplumsal çevre madde bağımlılığına yol açar!

Bireyin madde bağımlılığında  merak, arkadaş grubunun yönlendirmesi, arkadaşlarına “hayır” diyememesi birçok nedeni vardır.

Çocukları Bağımlılıktan Önleyici Yaklaşımları!

Ebeveynler çocuklarıyla açık, duygularını anlamaya dönük ve güvenli iletişim kurabilmeli, Çocuğun sınırlarını, yaşamın kural ve değerlerini oluşturabilmesi için rehberlik etmeli ve sağlıklı model oluşturmalı,

Çocuğun “hayır” diyebilmeyi, ilişkilerinde “bağımsız sınırlarını” oluşturmayı, “rehber anne-baba” modeliyle desteklemelidir.

Çocukları etiketleyici, damgalayıcı, özellikle aile ve toplumdan dışlayıcı yaklaşımlardan kaçınmalı,

Çocuğu suçlamak, yargılamak yerine olumlu ve yararlı tutumun nasıl gerçekleştireceğini somut düzeyde açıklamalı,

Çocuğu olumlu tutumlar yönünde cesaretlendirmeli,

Ebeveynlerin aile içi iletişim, çocuk eğitimi konularında kendilerini geliştirmeli

Yerel düzeyde aile eğitimi, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri yaygınlaştırmalıdır.

AİLEDER Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kılıçarslan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol