Öğretmen Diyarı

4 Yaşından Önce Çocuğunuzun Öğrenmesi Gereken Güvenlik Kuralları

Bu zamana kadar, sürekli yanlarında olduğumuz için, bize güvendikleri için, pek çok şeyi ilk kez deneyimlediklerinde bile, bize rahatlıkla güveniyorlar.

Kendi güvenlik alanlarını öğrenmeleri ve korumaları için, çocuklarınıza 4 yaşından önce öğretmeniz gereken güvenlik kuralları bulunuyor.

Çocuğunuza anne-baba adı ve soyadını konuşmayı başladığı dönemden itibaren öğretmelisiniz. Kendi ismi sorulduğunda ya da ebevenylerinin isimleri  sorulduğunda rahatça cevap verebileceği bir soru olduğunu hissettirmelisiniz.

Sürekli ulaşabileceği bir telefon numarası bilmesi; henüz rakamları yeni öğrenen bir çocuk için uzun numaraları ezberlemek zor olabilir ama yine de adları öğrendikten sonra, ezberletmeniz gereken telefon numaranızdır. Sizden ayrı kalması gereken zamanlarda koluna yazılabilir bir bileklik takarak, telefon numaranızı yazmak isteyebilirsiniz. Silinmeyen bir kalemle, numaranızı koluna yazmak da pratik bir çözüm olacaktır.

Bedeninin sınırlarını öğretmek; aileler için bunu öğretmek biraz sıkıntılı gibi görünebilir ancak çocuğun kendi özel alanını öğrenmesi oldukça önemli bir konudur. İnsanların kendisine ne kadar yaklaşmasına izin vermesi gerektiğini anlatmalısınız. Bu alanların dışında bir müdahale ile karşılaşırsa, mutlaka size anlatması için samimi ve güven verici bir konuşma yapmalısınız.

Aranızda özel bir şifre olması; okul çıkışı yetişemediğinizde, sıradışı bir durumda bir yakınınızdan yardım istemeniz gerektiğinde daha önce belirlediğiniz bir şifrenin olması gerekir. Biri annen/baban gönderdi, eve bırakacağım dediğinde, şifreyi sormasını, eğer gelen kişi bilmiyorsa bağırarak yardım istemesi gerektiğini öğretmelisiniz. Kendisini almaya gelecek kişiler hakkında genel bir bilgisi olması da önemlidir. Benzer durumlarda anne, baba, büyükanne, dede dışında kimin gelebileceğini daha önce konuşmanız da faydalıdır.

Yardım isteyebileceği kişileri belirlemesi; bu tür durumlarla karşılaşılmasını istemeyiz ama, kaybolduğunda, sizin bulunduğunuz yeri bulamadığında, varsa güvenlik görevlisi, çevrede bulunan polis noktası gibi yerlerden ya da birkaç çocuklu, aile olarak dolaşan birilerinden yardım isteyebileceğini anlatmalısınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol