Öğretmen Diyarı

10 adımda çocuğunuza su içme alışkanlığı kazandırın!

 Oysaki su vücudumuzun fiziksel gelişimine sağladığı katkı kadar zihinsel gelişimine de fazlasıyla yararlı. Yeteri kadar su tüketilmediği zaman, vücutta yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi olabileceği gibi, beyinde algıda güçlük, öğrenme zorlukları ve konsantrasyon bozukluklarına sebep olabiliyor. Çocukların su tüketimini sağlamak bilinçlenmekten geçiyor. Çocuğunuzun gün içinde tüketmesi gereken su boyuna, kilosuna göre değişim gösterebiliyor. Net bilgi edinmek için uzmanınıza danışmak en doğru yol olacaktır. 

1. Çocuğunuzun tuvalete gitme alışkanlıklarını kontrol edin. Eğer gün içinde tuvalete fazla çıkmıyorsa bu yetersiz sıvı tüketiminin işaretidir.


2. Çocuğunuzun idrarının rengini kontrol edin. İdrarı koyu ise gün içinde tükettiği su miktarı yeterli değildir.


3. Çocuğunuza suyun vücudumuz için olan faydalarını anlatın. Su ile ilgili hikayeler okuyun ya da anlatın.


4. Anne ve babalar çocuklar için en iyi rol modellerdir. Çocuğunuzun kolayca su tüketme alışkanlığı kazanmasını istiyorsanız, sizde gün içinde kendinize yetecek kadar su tüketerek örnek olun.


5. Çocuğunuz oyuna dalabilir, su ihtiyacını erteleyebilir. Bu sebeple ona sık sık su içmesi gerektiğini hatırlatın.


6. Sevdiği bir kahramanın fotoğrafının bulunduğu matara ya da bardak alarak o bardağı su içme bardağı olarak belirleyebilirsiniz, su içme işini çocuğunuzun da hoşuna gideceği şeylerle renklendirin.


7. Çocuğunuz yeterli su tüketimini sağladığında ona yaptığının ne kadar doğru bir şey olduğunu söyleyin. Su içtiği zaman vücuduna sağladığı yararları anlatın.


8. Su içme alışkanlığı kazandığını düşündüğünüz zaman ufak sevimli ödüllerle kazandığı olumlu alışkanlığı destekleyin.


9. Su içme konusunda bir dirençle karşı karşıya kaldığınız durumlarda, çocuğunuzun su bardağının içine üzüm, kiraz gibi sevdiği meyve tanelerini atarak ilgisini çekebilirsiniz. Su bittikten sonra meyveleri yemek eğlenceli olacaktır.


10. Çocuklara istediğimizi yaptıramadığımız zamanlarda oyunlar büyük kurtarıcılardır. Örneğin birlikte su içme oyunu oynayabilirsiniz. Bir kağıda kendi adınızı ve çocuğunuzun adını yazın. Eğer okuma-yazma bilmiyorsa kendinize elma çizin çocuğunuza çilek. Kim su içerse artı koyun ve akşam yatmadan önce kim daha çok su içmiş ona bakın. Bu oyunları kendi yaratıcılığınızla çoğaltabilirsiniz.mamidedi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim