Öğretmen Diyarı

Yeni Tasarıyla Birlikte Çocuk İşçiliğin Önü Açılıyor
 8. sınıf mezunu bir çocuğun 14-15 yaşlarında olduğu düşünüldüğünde, yapılmak istenen çocuk işçiliğini ve istismarını yasallaştırmak, akademik eğitim ve ilerlemenin önünü keserek eğitimsiz, niteliksiz, sosyal donatılardan yoksun insan yetiştirmenin adımını atmaktır. Bugün bile 8 yıllık eğitimden sonra liseye kayıt yaptırmayan öğrenci sayısı ortadayken böyle bir sistem tam bir felakete neden olacaktır. Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin hangi seviyeden sonra lise fark derslerini vererek lise diploması alacağı da belli değildir. Çünkü Mesleki Eğitim Merkezleri’nde çıraklık, haftada 1 gün, 10 ders saati ile ortalama eğitim süresi 3 yıl, kalfalık işverence sigortalı yapılmak şartı ve sınırlı sayıdaki dersleri almak ile 2 yıldır. Bu eğitim süreçlerinden sonra işyeri açma hakkı tanıyan ustalık belgesi alınabilmektedir. Dolayısıyla fark dersleri ustalık belgesinden sonra olacaksa özellikle erkek öğrenciler için araya askerlik girmesi durumunda minimum 7 yıl gibi bir süreye yayılacaktır. Mesleki açık lisede mevcut sistemde, 3 yılda alınabilecek işyeri açma belgesi bu tasarının yasalaşması durumunda 7 yılda alınabilecektir.

EĞİTİM İŞ SENDİKASI

Tasarı ile meslek lisesi mezunlarına, imam hatip lisesi fiilen meslek lisesi kabul edildiğinden ek puan verilecektir. Bu haktan devletin mesleki ve teknik liseleri ortadan kalktığı için sadece imam hatip liseleri faydalanacaktır. Tasarının 17. maddesinde “Çırak, halen 12. Sınıfta yapılan işletmede meslek eğitimi, staj ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere ödenen asgari ücretin %30’undan az olmayan ücreti A-20’den az çalışanı olan işletmelerde bu ücretin 3’te 2’si B-20’den çok çalışanı olan işletmelerde 3’te 1’i işsizlik fonundan devlet katkısı olarak ödenir” denmektedir. Çırak ve öğrencilerin bu durumlarda aldıkları net asgari ücretin en az %30’u kadar her türlü vergiden muaf olan tutarın da hemen hemen yarısı devlet tarafından karşılanacak işletmeler açısından da çıkarlık teşvik edilecek yani çocuk işçi neredeyse devlet eliyle bedava çalıştırılacaktır. Mesleki eğitim görenler iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sigortalanmaktadır. Tasarının 24. Maddesinde üretim ve satış imkanı getirilmesine rağmen tam sigortalı işlemi yapılmamaktadır. Ayrıca en önemlisi meslek eğitiminde uygulama, işletmede beceri eğitimi, staj, telafi ve tamamlayıcı eğitim alanların emekliliğe esas sigorta başlangıcı da sayılmamıştır.

Özel meslek liseleri kar amacı güden işletme, şirket haline getirilmiştir. Artık amaçlanan sadece eğitim değil aynı zamanda üretim, satış ve kardır. Bu kar okulun ihtiyaçları için kullanılacak denilmekle beraber tamamen özel meslek lisesi yatırımcısının inisiyatifindedir. Sonuç olarak, meslek liselerini fiilen ortadan kaldıran, öğrencileri çıraklığa yönlendiren, çocuk işçi ve sömürüsüne yol açan bu sistemle, -Çocukların okullaşmasının önü kesilmekte, -Yoksul halk çocuklarına imam hatip dışında sadece çıraklık yolu açılmakta -Paralı okullar teşvik edilmekte -Zorunlu eğitim fiilen 8 yıla indirilmekte -Özel meslek liseleri üretim ve kar amaçlı hale getirilmekte -Çocuklar erken yaşta meslek seçmeye ve çalışmaya zorlanmakta -Akademik birikimi eksik çocuklarımızın yaratıcılığının önüne geçilecektir.  


Kaynak: EĞİTİM İŞ


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim