Öğretmen Diyarı

Veli Demir, Öğrencilerin Devlet Liselerine Geçişi Sağlanmalıdır

Özel Okullara Alımlarda Ciddi Adımlar Kaydedildi


Veli Demir yaptığı yazılı açıklamada, Ak Parti'nin 13 yıllık iktidar olduğu dönemde eğitimde piyasa merkezli bir işletmeci anlayışı yerleştirmeye çalıştığını, kamusal eğitim alanını daraltırken, özel okullara yönelik doğrudan teşvik uygulamalarında ciddi adımlar kaydettiğini belirtti.


Demir, “AKP, kendi döneminde sayıları iki kat artan dershaneleri ‘paralelle mücadele’ bahanesiyle özel okullara dönüşmeye zorlarken, devlet okullarına vermediği kaynağı, yandaş özel okullara peşkeş çekmiştir.” dedi.


"MEB, Çocuklar Mağdur Olmasın Diye Destek Olmalı"


Ak Parti Hükümeti'nin dershanelerin kapatılıp özel okula dönüşmesi girişimlerinin, eğitimin ticarileştirilmesi ve piyasalaştırılması için özel sermayeye aktarılması çabası içinde olduğunu defalarca dile getirdiklerini belirten Demir, “Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu kararı, her ne kadar eğitimin sınav odaklı olmaktan çıkarılıp, eğitimde kalitenin arttırılması konusunda fayda sağlamayacak olsa da MEB’in dayatmacı ve hukuksuz girişimlerine bir darbe olarak değerlendirilebilir. Milli Eğitim Bakanlığı, özel liselere kayıtlar tamamlanmış olduğu için, bu okullara kayıtlarını yaptıran çocukların mağdur olmaması için devlet liselerine geçişlerini sağlamalıdır. “ dedi.


Piyasacı Ve Özelleştirmeci Eğitim Anlayışı Terk Edilmeli


Demir, önümüzdeki süreçte de eğitimin taraflarının bir araya gelerek ezberci, eleyici, seçkinci, sınav odaklı eğitim sistemine son vermek için çözüm önerileri geliştirmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Nitelikli bir eğitim için öncelikle piyasacı ve özelleştirmeci eğitim anlayışı terk edilmeli, eğitimin her aşaması parasız olmalıdır. Bilimsel, laik, demokratik, kamusal ve parasız eğitim her yurttaşımızın ayağına eşit bir şekilde götürülmeli, eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim