Öğretmen Diyarı

TÜM YÖNETİCİ ATAMALARI SINAVLA YAPILMALI !

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir Eğitim İş olarak yönetici atama yönetmeliğini ilk olarak Eğitim İş’in dava ettiğini ve önümüzdeki günlerde benzer bir kararın çıkacağını belirtti.


Demir;“Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun müdür ve müdür yardımcılarının durumunu ilgilendiren yürütmeyi durdurma kararına ilişkin olarak MEB’in henüz kesinlik kazanmış bir planı olmadığı anlaşılmaktadır. MEB’in ilgili kararın uygulanması bakımından illere göndermiş olduğu talimatta mevcut mağduriyetlerin ne şekilde giderileceğine dair bir belirlemenin olmadığını da ifade etmek gerekir.


Bakanlık, mahkeme kararını iyi tahlil etmeli ve kararın yarattığı mevcut hukuki durum konusunda sendikaların görüş ve taleplerini dikkate almalıdır. Aksi halde binlerce dava ile karşı karşıya kalacağı kesindir.


Danıştay kararının gereği olarak Bakanlık, öncelikle Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin 23/1 hükmü doğrultusunda yapılan tüm müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı görevlendirmelerini iptali etmelidir. Sonrasında ise mahkeme kararında yer verildiği üzere hukuka aykırı olarak görevleri sona erdirilen müdür yardımcısı ve müdür başyardımcılarının eski görevlerine iade edilmeleri için gerekli işlemleri yapmalıdır. Okul müdürlerinin durumuna ilişkin olarak;Torba yasa ile görevlendirilen yandaş okul müdürlerinin görevlendirmeleri iptal edilerek, hakları gasp edilerek görevden alınan okul müdürleri görevlerine iade edilmelidir.


Eğitim-İş olarak MEB’e yaptığımız başvuruda, mahkeme kararı sonrası yapılması gereken bu işlemlerin gecikmeksizin gerçekleştirilmesi konusunda talepte bulunduk.” dedi.

 

Kaynak: kamugazetesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol