Öğretmen Diyarı

Takviye Kurslarında Ücret Sorunu ve Eylem Var

  Okullarda hafta içi saat 22:00'ye kadar ve cumartesi - pazar günleri istekli öğrenci ve kursiyerlere yönelik yetiştirme kursları açılmaktadır. Bu kurslarda görev alan öğretmenlere ek ders ücreti üzerinden ücret ödenmektedir. (Ki bu konuda ücret artışı beklentisi ve hatta Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU'nun sözü üzerine meclis komisyonuna havale edilmiş bir önerge bulunmaktadır)

TEÇ-SEN (Türkiye Eğitim Çalışanları Sendikası)ndan yapılan açıklamada  "Kurs merkezlerinde görev yapan eğitim çalışanları kurslarda ısınma ve temizlik işlerinde görevlendirilmekte, ancak yapılan görevlendirme karşılığında her hangi bir ücret ödenmemektedir. Eğitim çalışanları tam bir angarya ile karşı karşıya bırakılmaktadır" denildi.

 TEÇ-SEN (Türkiye Eğitim Çalışanları Sendikası) yaptığı açıklamanın devamında; "mesai saatleri dışında görevlendirilen eğitim çalışanlarına da ücret ödenmesi konusunda düzenleme yapılması veya görev verilmemesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'na yaptığı başvurular sonuçsuz kaldığını, bu konuda bakanlıkça bir düzenleme yapılmadığı gibi sendika üyesi eğitim çalışanları yönerge doğrultusunda bu kurslarda mesai  saatleri dışında görevlendirilmeye başlandığını, bu görevlendirmelerin de Anayasamızın 18 ve 55. maddelerine açıkça aykırılık teşkil etmekte olduğunu" belirtti.

Tüm bu gelişmeler ışığında mesai saatleri dışında düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarında görev verilen eğitim çalışanlarına ücret ödenmesi konusunda bir düzenleme yapılana kadar, TEÇ-SEN (Türkiye Eğitim Çalışanları Sendikası) genel merkez yönetim kurulunun 26/12/2014 tarihli ve 140 sayılı kararı ile  sendika üyelerinin bu kurslara katılmamalarına karar verilmiştir. Sendika Genel Merkezi, hakları olan ücreti alana kadar eylemlerinin devam edeceğini belirtiyorlar.

Kamuajans.com/ÖZEL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim