Öğretmen Diyarı

SBS aslında kalkmamıştır

 Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, “SBS aslında kalkmamıştır. SBS’nin sadece adı değiştirilerek sınav sistemi, merkezi sınav adı altında 12 sınava çıkarılmıştır” açıklamasında bulunduSBS aslında kalkmadığı sadece adı değiştirilerek sınav sistemi, merkezi sınav adı altında 12 sınava çıkarıldığı açıklandı. Eğitim İş Genel Başkanı Demir, yeni SBS sistemini değerlendirdi. Türkiye’de eğitim alanında yapılan değişikliklerin, önceden bir planlama ve analiz yapılmadan gerçekleştirildiğini söyleyen Demir, Milli Eğitim Bakanlığı’nda da durumun böyle olduğunu savundu. Uygulanan bu sistemin “oldu bitti mantığına” dayandığını vurgulayan Demir açıklamasında, “SBS’yi kaldırıyorum demekle bu iş olmaz. Eğitim sistemimizi önce bu sınav odaklı yapısından uzaklaştırmamız lazım. Uzaklaştırmadan ben kaldırdım derseniz aynen Anadolu liselerindeki gibi olur. Genel liseleri kapattınız kapıların üstüne tabelayı çaktınız, Anadolu lisesi yaptınız hiçbir şey değişmedi. Bu okulun alt yapısı, öğretmeni, öğrencisi değişmedi, ama adı Anadolu lisesi oldu” ifadelerine yer verdi.

SBS aslında kalkmadı

 

SBS’nin “ben kaldırıyorum” demekle kaldırılma şansının olmadığına dikkat çeken Demir, yeni SBS sistemiyle, çeşitli derslerden yapılan sınav sayısının 12’ye yükseldiğini kaydetti. Demir, bu sınavlarla birlikte eğitim öğretim yılının 1. ve 2. döneminde 6’şar sınav yapılacağını belirterek, “Daha önce öğrenciye bir yılda bir sınav yapılırken, öğrenci bir sınav stresi yaşıyordu. Şimdi 1 yılda 12 sınav yapılarak öğrenciye SBS gibi bir psikolojik ortam yaratılacaktır. SBS aslında kalkmamıştır” dedi.

 

personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
öğretmen 2 yıl önce

hocam sınavsız bir sistem dünyada yok.kim ne derse saçmalar fakat bencede en iyi sistem 5-8 e her sene sonu birer sınav olması öğrenci de her sene çalıoşır hazır bulunuşu artar...fakat h.çelik beyefendi velilerimiz bu sistemöi bu kadar çok sınavı başta destekliyorlardı fakat artık istemiyorlar diyerek tek sbs ye dönülmüştü.aklın yolu birdir .er geç yine 5-8 e daha önce yapıldıgı gibi sbs yapılacak.başka katkılarlkada puan oluşabilir mesela performans proje ders içi performans notları ortalamnaya katılmayabilir sadece taktir teşekkür için kullanılabilir vs. fakat getirmeyi düşündükleri sistemde ellerinde patlar bunların.sonuçta hiçbiri öğretmen yani bu işin emekçisi değil!!!