Öğretmen Diyarı

Özel Okullara Teşvik Değil Devlet Okullarına Ödenek

Milli Eğitim Bakanlığı 23.07.2015 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında özel okullarda öğrenim gören 230.000 öğrenciye eğitim ve öğretim desteği vermiştir. Bir önceki yıl başlatılan bu uygulama ile yaklaşık 350.000 öğrenciye destek verilmektedir. Anlaşılan bu sayı her yıl katlanarak artacaktı

.tablo

Kamuoyunda ‘Özel Okula Teşvik’ diye bilinen düzenlemeye olumlu bir algı yaratmak için, kelime oyunlarıyla ‘Eğitim öğretim desteği’ denilmiştir. Bu nasıl bir eğitim öğretim desteğidir ki  sadece çocuklarını özel okula gönderebilecek aileler yararlanabilmektedir. Çünkü devlet desteğinin yanı sıra 10.000 TL ile 15.000 TL arasında bir ücret yine velilerin cebinden çıkmaktadır. Bu uygulamadan gelir düzeyi düşük bir ailenin yararlanması imkansızdır. Bu durum, sosyal bir devlette olmaması gereken çok vahim ve içler acısı bir tablodur. MEB müsteşarı Yusuf TEKİN  “Amacımız Türkiye’de özel okulculuk sektörünü güçlendirmek, hedefimiz 10 yıl içinde özel okulların eğitim sistemindeki oranını arttırmaktır.” açıklamasında bulunmuştur. Milli  Eğitimin amacı Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her ferdin eşit koşullarda, eşit imkanlarla eğitim almasını sağlamak değil midir? Türkiye’de hala ilkel şartlarda eğitim- öğretim vermeye çalışan, devletten tek kuruş almadan ayakta durma savaşı veren; ısınma, temizlik, güvenlik gibi en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan okullar vardır. Bunlara destek verilmesi gerekirken; “eğitim ve öğretime destek” denerek özel okulları daha da zenginleştirecek, dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitimini ise yok sayacak bu uygulamayı kabul edemeyiz.Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı  özel okullara teşvik düzenlemesi ile kar ettiğini düşünmektedir. Çünkü gün geçtikçe öğrenci sayısı artmaktadır ve özellikle 4+4+4’den sonra okul binalarını ilkokul ve ortaokul olarak ayrıldığı için derslik bulma sıkıntısı yaşanmaktadır. Yeni derslikler, yeni okullar açması gerekmektedir. Tabiki bu okullarda görev yapacak yeni öğretmenler de atanmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilileri, bunların hepsinin maddi bir külfet olduğunu ve özel okullara yapılan desteğin Milli Eğitim Bakanlığı’na kar ettirdiğini açıkça söylemektedirler. Bunların hepsi göz boyamadır, aldatmacadır, kapitalist sistemin günü kurtarma oyunudur. Ayrıca bu düzenleme, öğretmen olarak yetiştirilmiş, devlete atanmayı bekleyen binlerce öğretmen adayını özel sektöre mahkum etmek demektir.

Görüldüğü gibi kamudaki öğretmen sayısını azaltmayı, devlet okullarının varlığını ve yeterliliğini zayıflatmayı planlayan bir zihniyetle karşı karşıyayız.

Eğitim de, öğretmenlik mesleği de özelleştirmenin kirli çarklarına kaptırılamayacak kadar hayati meselelerdir. Bu düzenleme bir an önce kaldırılmalı ve Milli Eğitim Kurumlarına gerekli ödenekler verilmelidir. Bu ülkede yaşayan her çocuk eşit şartlarda eğitim görebilmelidir.

Çiğdem BEZİR
Eğitim-iş İzmir 1 Nolu Şube
Buca İlçe Temsilciliği Başkanı

Kaynak: www.sendikalus.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim