Öğretmen Diyarı

Osmanlıca Büyük Faydalar Sağlayacak

Harf ve Dil Devriminin Açtığı Yaralar Sarılacak

 

Osmanlıcanın zorunlu ders olarak okutulması konusunda müspet tepkiler alıyor musunuz, bizimle paylaşmak ister misiniz?

 

Özellikle İmam Hatip Lisesi öğrenci ve velilerinden çok olumlu tepkiler aldık. Diğer liselerin yöneticileri, öğrencileri ve velilerinden benzer tepkiler alıyoruz. Seçmeli ders olarak okutulmasını destekleyenlerin yanında zorunlu olmasını isteyen çok sayıda veli ve öğrenciyle de karşılaşıyoruz.

 

 

Liseli öğrencilerimiz Osmanlıcayı öğrendiklerinde ne gibi avantajlar elde edecekler?

 

Milletimizin değerlerine yabancı bir kısım insanlar olayı mezar taşı okumak olarak gördü. Biz bu kadar basit görmek istemiyoruz. Çünkü vatandaşlarımız Osmanlı Türkçesi'ni öğrenerek tapu belgelerinden mahkeme kararlarına, savaş anlaşmalarından ticari mukavelelere kadar birçok tarihi belgeye ulaşabilecekler ve gerçekleri doğrudan öğrenebilecekler. Ayrıca dönemin ders kitaplarını, arif insanların beyanlarını, medeniyetimizin mihenk taşı şair ve yazarlarının şiir ve yazılarını okuyup anlayabilecekler. Osmanlı Türkçesi bir kaynak dildir, tarih dilidir, medeniyet dilidir. Dolayısıyla dönemin geleneksel sanatları ebru, tezhip, minyatür ve hat sanatı hakkında malumat sahibi olacaklar. Yine meddah, gölge oyunu ve orta oyunu olmak üzere dönemin oyunları hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Aynı zamanda dönemin mimarisi, mutfağı, giyimi, spor oyunlarıyla hem dem olacaklar. Özetle açık harf ve kapalı dil devrimiyle kopan bağlar yeniden kurulacak, gençler büyük bir medeniyeti arkalarını alarak Yeniden büyük Türkiye ideali ile geleceğe emin adımlarla koşacaklar.

 

 

Osmanlı Türkçesi Öğretecek İnsan Kaynağımız Var

 

 

Tartışmaların ana maddelerinden birisi de kimlerin öğreteceği veya yeterli öğretici var mı meselesi. Bu konuda nasıl bir tavsiyeniz veya çalışmanız olacak?

 

 

Atanamayan yüz binlerce öğretmenimiz var. Bunların içinde tarih öğretmenleri var. Edebiyat öğretmenleri var. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri var. Arapça öğretmenleri var. Bu atama bekleyen öğretmen kardeşlerimizi kısa bir kurstan geçirerek Osmanlı Türkçesi dersi öğretmeni olarak atayabiliriz. Bu uygulama devam ederken, bir yandan da Osmanlıca Türkçesi öğretmenleri yetiştirilebilir.

 

 

Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi olarak biz bu karardan çok memnun olduk. Sizin okuyucularımıza ne gibi tavsiyeleriniz olur, bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

 

“Bir dil bir insandır” gerçeğini dikkate alırsak, birçok dilden beslenen Osmanlı Türkçesi'ni bilmenin önemi kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Osmanlı Türkçesi'ni bilmek, başta Türkçe, Arapça, Farsça olmak üzere Hintçe, İbranice, Rumca, Fransızca, İngilizce, Almanca, Balkan dilleri gibi onlarca dilin kavramlarını barındıran ve yine onlarca dile kelime vermiş söz varlığı zengin bir dile ve kültüre vakıf olmak demektir. Bu dili gençlerin öğrenmesini tavsiye ederim. Osmanlı Türkçesi'ni sadece gençler ve öğrencilerle sınırlamakta doğru değil. Tarih ve medeniyet okumaları yapmak isteyen tüm vatandaşlarımızın öğrenmesinde büyük faydalar umuyorum.

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim