Öğretmen Diyarı

Okullarda neler oluyor?

KamuGundemi.com - Eğitim-iş Tekirdağ Şube Başkanı Hüseyin Eren Okullarda ki elektrik sarfiyatıyla ilgili çok ilginç bir olayı ortaya çıkardı...

İşte Okullarda güpe gündüz elektrik lambalarının neden açık olduğunun cevabı....

BUNUN ADINI SİZ KOYUN!

Günlük yaşamda okulları gezerseniz  bazı yerlerde gereksiz lambaların yandığını göreceksiniz. Buna ilk zamanlarda ben de anlam verememiştim. Neden gereksiz enerji kullanılıyor? 

İşin hikaye kısmı şu; Aldığım bilgilere göre yaklaşık 8 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı özel bir elektrik şirketiyle anlaşma imzalıyor. 

Bu anlaşma gereği okulların elektrik saatleri değişiyor. 

Ardından okullara kullanım kotası diyeceğimiz bir kural konuyor. Yani okullar belli miktarda bir elektrik kullanmak zorunda. Eğer kullanmazsa okula 600 TL civarında ceza geliyor ve bu parayı okul aile birliklerine ödettiriyorlar. 

Bu yolla ceza ödeyen okullarımız bulunmaktadır. 

Okul idareleri de bu cezayı ödememek için belli miktarda bir elektriği yazın gereksiz yakıyor. 

Bu sorun doğal olarak yazın yaşanmaktadır. Kışın böyle bir sorun yaşanmıyor. Ancak okullar eğitim yuvasıdır. Bizler çocuklarımıza tasarrufu öğretelim derken kendimiz bazı zamanlarda buna uymuyoruz. Özellikle bu durumun yazın yaşanması da ayrıca başka bir sorun. 

Bugün dünya ülkeleri enerji nedeniyle savaşlar yapmaktadır. Özellikle 1. Dünya Savaşı enerji alanlarını paylaşım savaşıdır. Ama Milli Eğitim Bakanlığı öyle bir anlaşma yapıyor ki kıt kaynaklarımızı özel sektöre aktarmak için kullanım kotaları koyabiliyor. 

Bu durum halkın kaynaklarını belli bir zümrelere aktarma işidir. Sermayeye satış garantisidir.

Tekirdağ Milli Eğitim Müdürüyle yaptığım görüşmede bu durumu bakanlığa bildirdiğini belirtti. Ancak sözleşmeyi görmeden bazı değerlendirmelerde hata yapabiliriz. 

Tasarruf konusunda titiz olduğunu bildiğim bazı idareciler israf için yarışmaya başlamış. Bu ne yaman çelişki böyle!

Bu anlaşmanın mantığı nedir? Okullar neden böyle bir yükümlülük altına sokuluyor. Kaynaklar boş yere neden harcanıyor? Bakanlıktan veya yetkililerden bu konuda açıklama beklemek hakkımızdır diye düşünüyorum.

Kaynak: KamuGundemi.com 

Anahtar Kelimeler:
okullarda neler oluyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim