Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin Mağduriyetleri Giderilmedi

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli DEMİR yaptığı açıklama ile Şubat Özür Durumu yer değişikliklerinde öğretmenlerin mağduriyetlerinin tam anlamıyla giderilmediğini belirtti.
DEMİR öğrenim özrü ve il içi özür durumu atamalarının kapsam dışı bırakılmasının binlerce öğretmeni mağdur ettiğini,özür durumunun sadece il dışı eş durumu ve sağlık özrü ile yapılmasının yanlış olduğunu belirtti.
Ülkemizde birçok il ile ilçe merkezi ya da ilçe ile ilçe arası uzaklık 200 km’nin üzerinde uzaklığa sahiptir. Tablonun bu haliyle binlerce aileyi paramparça ettiği sabitken, özür durumuna bağlı yer değişikliği isteklerinin sadece iller arası ile sınırlandırılması hukuka, hakkaniyete ve kamu yararına aykırılık oluşturduğu tartışmasız bir gerçektedir. İller arası ile il içi yer değişiklikleri isteklerini farklı aşamalarda gerçekleştirmenin hukuki izahı yoktur. Aynı düzenlemede eğitim özrü, özür durumu olarak kabul edilmemiştir.
Milli Eğitim Bakanlarının her fırsatta öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri gerektiğini ifade ettiklerini ancak öğretmenlerin yüksek lisans ve doktora yapabilmeleri için gerekli olan öğrenim özrünü kaldırdıklarını belirten Veli DEMİR, öğrenim özrünün mevcut Öğretmen Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde bulunduğunu söyledi.
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 38. maddesi hükmünde öğretmenlerin eğitim özrü nedeniyle yer değişikliği isteğinde  bulunma hakkına sahip oldukları açıkça düzenlenmiştir. Oysa Şubat ayı özür durumu için yayınlanan açıklama metninde yönetmelikle getirilen özür durumunu ortadan kaldırmıştır.
Yüksek lisans ve doktora eğitimi kariyer ilkesini yaşama geçiren akademik basamaklardır. Davalı idarenin, yasalardan doğan eğitim yoluyla nitelik artırma suretiyle mesleğinde yükselme hakkını alt düzenleyici işlemlerle ortadan kaldıramaz. Kamu görevlilerinin yüksek lisans ve doktora eğitimi alma girişimlerinin subjektif ve yakışıksız bir bakış açısıyla “suistimal girişimi” olarak değerlendirilmesi devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz. Bu tür ayrık durumlar var ise bu idarenin meşru hukuki sınırlar içerisinde kalmak suretiyle çözmesi gereken bir sorundur. Sonuç olarak, yeni Bakanın ilk icraatı olan düzenlemenin hukuk dışı bölümlerinin öncelikle yürütmesinin durdurulması, dosya tekemmül ettiğinde iptali için Danıştay nezdinde dava açtık.


Kaynak: egitimciyizbiz.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim