Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere Uygulanan Polis Şiddetine Tepki Dinmiyor

 


20 Aralık'da Tandoğan'da Eğitim-iş'li öğretmenlere uygulanan polis şiddetine tepki sürüyor. Çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileriEğitim-iş'i ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunuyor.


DSP Genel Başkanı Masum Türker, sadece demokratik haklarını kullanmak isteyen eğitim çalışanlarına uygulanan polis şiddetini kınadıklarını belirterek; “Eğitim çalışanları ülkenin geleceğini inşa eden kesimlerdir. O nedenle görüşlerini dikkate almak gereklidir” diye konuştu.


Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) Merkez Komite Üyesi Erkan BaşFikir Kulüpleri Federasyonu Merkez Yönetim Kuruluİşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sefa Koçoğlu, Prof.Dr.Mehmet Tomanbay ile eğitimci ve Burdur eski senatörü Ekrem Kabay da Eğitim-iş'i ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundular.


TBB Genel Başkanı Metin Feyzioğlu ise “Geçtiğimiz günlerde bir daha yaşanmasını istemediğimiz üzücü sahneler yaşadık. Tüm öğretmenlerimize sizin nezdinizde geçmiş olsun diyorum. Ankara Barosu avukatlarına da teşekkür ediyoruz. Polisle öğretmenler arasında adeta kalkan oluşturdular” dedi.


Anayasa’ya göre şiddete başvurmadan yapılan bütün gösterilerin temel hak olduğunu ve izin almaya gerek olmadığını vurgulayan Feyzioğlu, şunları söyledi:

“Gösteriyi yapacakların gösterinin en etkin olacağını düşündüğü yerde yapması da temel haktır. İzin almadan bu gösteriyi yapmaları mümkündür. Polisle halkı bu şekilde karşı karşıya getirmek son derece yanlış ve tehlikelidir. Polis devletin gücüdür ve hukuk ne diyorsa onu yapmalıdır. Hukukun dışına çıkmamalıdır. O nedenle polisin de ‘ben eline kalem almaktan başka bir şey yapmayan öğretmenlere vuramam’ diyecek güveni sağlayacak hakları kazanması gereklidir.


kamugundemi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim