Öğretmen Diyarı

Öğretmene Şiddet Kabul Edilemez! Seniye Öğretmen Yalnız Değildir!

KamuGundemi.com - Urla Çok Programlı Anadolu Meslek Lisesi’nde görev yapmakta olan Eğitim iş üyesi Seniye Eroğlu, nöbet görevini gerçekleştirirken çirkin bir saldırıya uğramıştır.

Seniye Eroğlu toplumda giderek artan şiddet ve cehalet kültürünün kurbanı olmuş, 20 Ekim 2015 Salı günü saat 10.00’da okulunda darp edilmiştir. Seniye Eroğlu öğretmenimize yapılan saldırıyı kınıyoruz.

Eğitim İş İzmir 1. Nolu Şube Başkanı Bülent Turan, Seniye öğretmene yapılan saldırıyı kınamak için saldırı yapılan okul önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Tüm Yerel Sen 1 nolu Şube Başkanı Dr. Hakan KIRAN ve Şube Sekreteri Bilal Altıner ve çok sayıda meslektaşı katıldı. Turan basın açıklamasında  şunları söyledi :

“Sanmayın ki öğretmenimize yapılan saldırı sıradan bir olay. Bu yaşanan ve bizi utanca boğan çirkin saldırı, topluma sinmeye çalışan yükselerek artan kindar ve dindar nesil yetiştirme politikalarının okullara yansımasıdır.

13 yıldır iktidar koltuklarında oturanlar, her seferinde öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran politikalarla öğretmenlik mesleğini gözden düşürmeye çalışmıştır. Eğitimde özelleştirme politikalarını hayata geçirmek için devlet okulları adeta üvey evlat durumuna düşürülmüştür. Okullar bina, araç, gereç, donanımı ile kendi kaderine terk edilmiş durumdadır. Öğretmenler, öğrenciler uygulanan yanlış politikalarla kendi kaderlerine terk edilmiş, durumdadır. Okul, öğretmen ve öğrenci adeta piyasanın acımasız kucağına terk edilmiştir. Milyarlık akıllı tahtalarımız var ama okullarda güvenliğimiz yok.

Okullarda güvenlik sorunu artık denetim altına alınamaz duruma gelmiştir. Bilimin, sanatın, sporun ve cumhuriyetimizin aydınlık geleceğinin üretildiği okullar şiddetin, disiplinsizliğin ve cehaletin üretildiği kurumlar haline dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Daha önce defalarca söylediğimiz “Kılık kıyafet serbestliğinin okullarda güvenlik sorunu yaratacağı” uyarısı ete kemiğe bürünmeye başlamıştır. Bu düzen böyle giderse bu çirkin saldırı son da olmayacaktır! Bu olay göstermiştir ki kulağa hoş gelen serbest kıyafet uygulaması okullarda disiplin ve güvenlik sorununu üst seviyeye yükseltmiştir. Düşünün bir okulun öğrencisi olmayan biri tuvalete kadar gidiyor. Oradaki öğrencilere zorbalık yapıyor. Bir öğrenci nöbetçi öğretmeni uyarıyor. Nöbetçi öğretmen arkadaşımız görevini yaparken okulun içine kadar giren öğrenci olmayan biri tarafında koridorda öğrencilerin gözü önünde darp ediliyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

Okulları kaosa sürükleyen, disiplinsizliği ve güvenlik sorununu artıran politikalardan derhal vazgeçilmelidir. Buradan herkese bir çağrı yapıyoruz. Aydınlık geleceğimizin mimarlarını yetiştiren öğretmenlere sahip çıkınız. Milli Eğitim Bakanı’ndan, Başbakan’a ve Cumhurbaşkanı’na kadar herkese sesleniyoruz. Sizi de yetiştiren bir öğretmen bunu sizlere bu olay nedeniyle bir kez daha hatırlatıyoruz. Geleceğin mimarları olan öğretmenlere sahip çıkınız. Çünkü biz sahip çıkılmadığımızı düşünüyoruz.

Alo 147’ye yapılan uyduruk ihbar gerekçeleri ile soruşturma açma, ceza verme, yıldırı uygulama, görevden alma; liyakate ve ehliyete dayalı olmayan yandaş görevlendirmelerle okulları belleksiz bırakma, sürgün etme sizin iktidarınız döneminde artmıştır.

Ekonomik olarak itibarsızlaştırma ve değersizleştirme sizin iktidarınız döneminde artmıştır.

Devlet okullarının gözden düşürülmesi ve sahipsiz bırakılması sizin döneminizde artmıştır.

Sizin döneminizde özel okul adı altında butik okullar mantar gibi artmıştır.

Öğretmen öldürülürken, dövülürken, azarlanırken, hedef gösterilirken yanında olmadınız. Bunları unutmadık.

Biz okullarda şiddet istemiyoruz. Bilim istiyoruz. Sanat istiyoruz. Spor istiyoruz. Öğretmene saygı istiyoruz.

Öğretmene fiili ve psikolojik saldırıda bulunanlar ve görevini yapmayanlar şunu iyi bilmelidirler ki Seniye Eroğlu arkadaşımız yalnız değildir! Başta saldırgan olmak üzere görevde ihmali bulunan herkesten hukuki yollarla hesap soracağımızı kamuoyuna bildiririz!”.

Kaynak : KamuGundemi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim