Öğretmen Diyarı

Öğretmen ve öğrenci mağduriyetleri giderilsin !

"GAYRİ MİLLİ EĞİTİM"

Eğitimin en temel ilkelerinden biri olan okuma hakkının çocukların elinden alındığını savunan Iltar; “Eğitimin en temel ilkelerinden biri olan okuma hakkı çocuklarımızın elinden alındığını üzülerek izlemekteyiz. Eğitime, bilime aykırı düzenlemelerde ısrarını sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı eğitimi niteliksizliğe ve düzensizliğe sürükleyerek çocuklarımızın geleceği ile oynanmaktadır. Boğaziçi Üniversitesini “milli” olmamakla eleştiren AKP iktidarı Milli Eğitim Bakanlığını “Gayrimilli Eğitim Bakanlığı” yapma yoluna hızla gitmektedir” diye konuştu.

OKUL YERİNE İMAM HATİP OKULLARI AÇILIYOR

İhtiyaç olduğu halde yeni okulların açılmadığına dikkat çeken Iltar, bunun yerine İmam Hatip Okulların açıldığını, durumu iyi olan velilerin özel okullara yönlendirildiğini söyledi. Ak Parti hükümeti döneminde eğitimde gerçekleştirilen özelleştirmelerin velileri ve çocukları mağdur ettiğine dikkat çeken Iltar; "İhtiyaç olduğu halde yeni okullar açılmıyor, aksine ihtiyaç olmadığı halde öğrencisi olmayan imam hatip okulları açılıyor. Dolayısıyla okullar kapasitesi üzerinde öğrenci alarak sınıf mevcutları artmakta ve ekonomik durumu iyi olan velileri de özel okullara yönlendirilmektedir. Buda eğitimin özelleştirme çalışmalarının bir parçasıdır" ifadelerini kulladı.

ÖĞRENCİLER MAĞDUR EDİLDİ

Yaşananları Anayasanın 42'nci maddesine göre değerlendiren Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, hükümete tepki dolu açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: "Anayasamızın 42.maddesine göre, “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz.” der. Antalya genelinde 100’ün üzerinde özel okul bulunmaktadır. Bunlardan Konyaaltı ilçemizde bulunan BİR ÖZEL OKUL  faaliyetlerine son vererek 600 öğrenciyi ve velilerini mağdur etmiştir. Bu okulların gözetim ve denetiminden İl Milli Eğitim Müdürlüğü sorumlu olmasına rağmen bu güne kadar her hangi bir açıklama yapmamıştır"

ÖĞRETMENLERİN ÖZLÜK HAKLARI İADE EDİLSİN

Özel okullarda maddi manevi sıkıntı yaşayan, hukuksal güvencesi olmayan eğitim emekçilerinin özlük haklarının giderilemesi gerektiğine dikkat çeken Iltar; "Özel okullarda zaten hem ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan, hukuksal güvencesi olmayan eğitim emekçilerinin özlük hakları, öğrencilerin ve velilerin mağduriyetlerinin giderilmesi anlamında kim sorumlu olacaktır. Bunların mağduriyetlerini kim giderecektir. Eğitim İş sendikası olarak, devlet kurumlarının özelleştirilmesine karşı duruşumuzu devam ettiriyoruz. Haklılığımız bir kez daha ortaya çıkmıştır. Özel okulların bu durumu ne ilk nede son olacaktır" diyerek konuşmasını noktaladı. (Haber: Eyüp KOÇAK)

http://www.antalyasonhaber.com/ogretmen-ve-ogrenci-magduriyetleri-giderilsin-26002h.htm

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim