Öğretmen Diyarı

Öğretmen evini istiyor
 Birleşik Kamu-İş Edirne Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı, Öğretmenevi'nin kapatılmasının çalışanların sosyal hakkının gaspı olduğunu belirterek, yenisi yapılıncaya kadar geçici olarak yer kiralanması gerektiğini bildirdi.
Bölükbaşı yaptığı yazılı açıklamada, Öğretmenevi'nin kapatılması karşısında diğer eğitim sendikalarının sessiz kaldığına dikkat çekerek, “Sendikalar olarak ortak hareket ederek İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgi doğrultusunda eylemse eylem, protesto ise protesto edilmelidir” dedi. Bölükbaşı açıklamasında şunlara yer verdi:
“Öğretmenevi denilince, öğretmenin kendi evindeymiş gibi kendini rahat hissettiği yer akla gelmektedir. Özellikle bir başka şehirde işimiz olduğunda veya tatil ve gezme amaçlı gittiğimizde konaklamak için ilk düşündüğümüz yer öğretmenevidir. Kendimizi burada rahat ve huzurlu hissederiz. İl dışından gelen misafirlerimizin konaklaması için yine ilk aklımıza gelen yer öğretmenevidir.
Son yıllarda özellikle son on beş yılda öğretmenevlerine herhangi bir yenilik yapılmamış, tam tersi öğretmenler ve Milli Eğitim personeli gelmesin diye bazı yasaklar getirilmiştir. Örneğin: 90'lı yılların başında  Erzurum'da bayan öğretmenlerin pantolonla öğretmenevine girmesi yasaktı. Bundan birkaç yıl önce öğretmenevlerinde alkol satışı yasaklandı. Bu tür uygulamalar öğretmenlerimizi sahip olduğu evlerinden uzaklaşmasına neden olan durumlardan bazıları. Tabi bu konuda başarılı da oldular. Ancak öğretmenevinin hotel kısmı her zaman tercih edilmesinde ilk sıradaydı. Yurdumuzun tatil yörelerindeki öğret-menevlerinin ilk müşterileri bakanlıkların bürokratları ve hatırı sayılı kişiler olmuştur. Öğretmene gelince yerimiz yok denilmektedir.
Yaklaşık bundan bir ay öncesi Edirne Öğretmenevi'mizin deprem incelemesi sonunda negatif rapor verildiğinin öğrenilmesi ile birlikte kapatılmasına çok çabuk karar verildi.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Özcan yaptığı açıklamada, binanın taşıyıcı sisteminde zayıflıklar olduğunu, ivedilikle boşaltılması gerektiğini belirtmiş, yerine çok amaçlı bir öğretmenevi yapılacağını açıklamıştır. Ancak yeni yapılacak öğretmenevinin aynı yerine veya şehrimizin uygun bir yerine yapılacağını söylüyor. Aynı yerine yapılacak modern, öğretmenlerimizin daha rahat edeceği sosyal, sportif, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceği, eğitim ve eğitsel faaliyetlere hizmet edecek kompleks bir binanın yapılması nasıl planlayacaksınız? Şu anki yerine böyle bir öğretmenevi yapamazsınız. Çünkü arsası buna uygun değil. Şehrin uygun yeri neresidir? Neden bu planlama daha önce yapılmamış? Bu açıklamalar güven vermemektedir. Çünkü İpsala ilçemizde yıkılan ortaokulun yıkılmasının üzerinden yaklaşık üç yıl geçmesine rağmen hala yenisi yapılmamıştır. Milli Eğitim Müdürü, Meriç nehri kıyısındaki sosyal tesisler hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı. Çalışan personelin ne olacağı konusunda da bir şey söylemedi.
Edirne'deki eğitim sendikaları bu konuda sessiz. Sesini çıkaranın da duyan ve dinleyen yok. Eğer sendikalar bu duruma sessiz kalıyorsa, sendika binalarının kapısına kilidi vursunlar. Sendikacılık sadece üye yapmak değildir. Eğitim camiasındaki çalışanların ekonomik, özlük, hukuki ve sosyal haklarını aramak ve takip etmektir. Öğretmenevinin kapatılması çalışanların sosyal hakkının gaspıdır.  Çünkü yenisi yapılıncaya kadar, geçici olarak yer kiralanması gerekmektedir. Edirne dışından gelen öğretmenlere hizmet vermelidir. Yaklaşık bir ay sonra Kırkpınar Yağlı Güreşleri başlayacaktır. Sendikalar olarak ortak hareket ederek İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgi doğrultusunda eylemse eylem, protesto ise protesto edilmelidir. Ancak görülen şudur ki sendikalar bu konuda sessiz kalmıştır.”


Kaynak: www.hudutgazetesi.com
Anahtar Kelimeler:
öğretmen evini istiyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim