Öğretmen Diyarı

MEB\'den eğitimcilere nöbet sopası

Okullarda yaşanan güvenlik, temizlik, öğretmen eksikliği gibi sorunları görmezden gelen Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimcilerin hak arama mücadelesi için jet bir karar aldı. Okullarda nöbet tuttukları saatlerde yaşanan tüm olumsuzlukların sorumluluğunu taşıyan eğitimciler, bu kritik saatler için ücret talebinde bulundu. Ancak taleplerine karşılık alamayan ve ‘Ücret yoksa nöbet de yok’ eylemi başlatan eğitimciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kıskacına girdi. Eylemi başlatan Eğitim ve Bilim İşgörenleri (Eğitim-İş) Sendikası’na üye öğretmenler için İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı gönderen bakanlık, nöbet tutmayan öğretmenler için yönetmelikle belirlenen hususlara uymayanlar hakkında yapılması gerekli işlemlerin yapılmasını ve konu ile ilgili üst makama bilgi verilmesini istedi.


ANGARYA GÖREV


İzmir’de 5 bin üyesiyle ‘angarya’ diye tanımladıkları nöbet görevini tutmama kararı alan Eğitim-İş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tehdidine karşı sendika genel merkezinin aldığı kararı hatırlattı. Eğitim-İş İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Bülent Turan; “Eğitim-İş olarak 2012 yılında nöbet eylemini ve imza kampanyasını başlattık. Baştan beri bu bir hak arama mücadelesi olmasına rağmen okullarda idare eliyle baskı ve engelleme çalışmalarıyla karşılaştık. 2015 Ocak ayında Genel Merkezimiz bir karar aldı. Bu karara göre 12 Haziran’a kadar ‘Ücret yoksa nöbet de yok’ eylemini süresiz hale getirdik. Haklarımızı alana kadar nöbet tutmayacağız. Bizim 3 talebimiz var. Eğitim çalışanlarının nöbet tutmasının Anayasa ve yasalarda dayanağı yok. Bu görev sadece yönetmeliklerle yaptırılıyor. Yasayla tanımlanmayan bir görev angaryadır. Biz Angaryaya hayır’ diyerek bu eyleme başladık. Buradan yetkili ve idarecileri uyarıyorum. Sendika genel merkezinin aldığı karar doğrultusunda, öğretmenle ilgili herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararları açıkça belirtiyor. Bu hukuksuzluğun içerisine girmesin, eylemimize destek versinler. Bakanlığın yazısı da okullardaki sorumluluğu üstlerinden atma yazısıdır. Bakanlık sorumluluğu üstlenerek yasayı bir an önce çıkarmalı” dedi.

 

4+4+4 NASIL GEÇTİ?


Taleplerinin basit olduğunu ve yapılacak yasal bir düzenlemeyle bu taleplerin rahatlıkla uygulanabileceğini belirten Turan, şunları söyledi: “Yasal mevzuatın oluşturulmasını istiyoruz. Nöbet sorumluluğu ve riskleri fazla, derslerde harcadığımızdan daha fazla emek harcıyoruz. Böyle iş yükü ve sorumluluğu fazla olan bir görevin yasal mevzuata kavuşturulmasını istiyoruz. Diğer talebimiz ise yasal mevzuatla tanımlanan görevin ücretlendirilmesi. 6 saat ücret istiyoruz tuttuğumuz nöbetlere. Nöbet tutuğumuz saatlerin norm hesaplamarına dahil edilmesini istiyoruz. 2-3 defa nöbet tutulan yerlerde öğretmen açığı vardır. Okul idarecileri eylemlerin kendilerine yönelik bir girişim olduğunu düşünüyor. İdarecilerin bunu böyle yorumlamaması gerekiyor. Bu eylem, çalışanların hak kazanımlarına yönelik bir eylem. Eğer Milli Eğitim Bakanlığı öğretmeni, öğrenciyi, okulun güvenliğini düşünüyorsa bu taleplerimize kulak versin. 4+4+4’ü geçirirken hiçbir sıkıntı yok, iç güvenlik yasa tasarısı tepkilere rağmen zorla geçirilmeye çalışılıyor ama oldukça basit olan taleplerimizde mevzuat değişikliği yapılmıyor. Bu yazıyla elini güçlendiren okul müdürleri “Bak bakanlığın yazısı var. Eyleme katılırsanız bunları yaparım” diye öğretmenleri baskı altına alabilir. Aba altından sopa gösterebilir. Böyle bir tutum sergileyen idareciler hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

 

 

Umut KARAKOYUN


guncelegitim.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol