Öğretmen Diyarı

MEB DERHAL DÜZENLEME YAPMALIDIR

2012 Yılından beri  Eğitim-İş önderliğinde başlatılan;“Angaryaya hayır” , “Ücret Yoksa Nöbet de Yok”, ”Nöbetimi Tutuyorum, Ücretimi İstiyorum” adıyla  yürütülen eylemle ilgili ve çağrıları gereği;  Eğitim-İş Tekirdağ şubesi üyesi olan öğretmenimizin bu çağrı doğrultusunda nöbet görevini yerine getirmemesi nedeniyle hakkında Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu’nca   “Kınama” cezası verilmiştir.


 

     “İşlemin İptali” istemiyle açılan davada, Tekirdağ İdare Mahkemesi’nin 27.01.2015 tarih ve 2014 / 1255 E. ve 2015 / 35 K. sayılı kararıyla öğretmenlerin nöbet görevini yerine getirmemesinin, öğretmenin üyesi olduğu sendikanın çağrısı üzerine sendikal bir faaliyet olduğu, bu tür eylemlerin Türkiye’nin de kabul ettiği ve imza koyduğu anlaşma ve sözleşmelere   aykırı olmadığı , bizzat hak aramanın demokratik bir hak olduğu, Anayasa Mahkemesi kararları, Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun  kararları da dayanak  gösterilerek sendikal faaliyetlerin  engellenemeyeceği mahkemece bir kez daha  tespit ve teyit edilmiştir.

        

        Öğretmenleri, hiçbir yasal dayanağı olmadan, aksine başta Anayasa olmak üzere ülkemizce de kabul edilen uluslararası anlaşma ve sözleşmelere aykırı olarak  herhangi  bir ücret ödenmeksizin  haftalık nöbet tutmaya zorlayan Milli Eğitim Bakanlığı’nı hukuka uygun davranmaya, çağrılarımız üzerine nöbet tutmayan öğretmenlerle ilgili baskı yapma , soruşturma açma , ceza verme gibi hukuk dışı uygulamalardan vazgeçmeye ve   bu konuda Eğitim-İş’in önerileri ve öğretmenlerin talepleri doğrultusunda düzenleme yapmaya  çağırıyoruz.


-Mahkeme Kararı İçin Tıklayınız

 

Eğitim İş’in 2012 yılında başlattığı ve halen devam edene nöbet eylemi hak alıncaya kadar devam edecektir.

 

Veli Demir

Eğitim İş Genel Başkanı

 

 

mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim