Öğretmen Diyarı

MEB de Atatürk'ü kaldırdı!

Daha önce çıkarttığı Teşkilat Yasası, ulusal ve resmi bayramları kutlama yönetmeliği mevzuatlar ile yayınladığı kılavuzlarda her fırsatta Atatürk’ü mevzuattan silme uğraşı içinde olan MEB, yine çok tartışılacak bir yönetmenliğe imza attı.

MEB,12.01.2016 tarihinde yayınladığı 'Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı yazılı sınav başvuru kılavuzu' ile sınavlarda  Atatürk İlke ve İnkılapları ilgili soruları kaldırdı. Her sene rutin yapılan sınavda Türkçe dilbilgisi, Genel kültür, Halkla ilişkiler ve iletişim becerileri ile Atatürk İlke ve İnkılapları konuları soruluyordu. MEB'in ayayınladığı yönetmenlikten sonra her sene yüzde 15 oranında sorulan Atatürk ilke ve inklapları konusu sınav sorularından çıkartılmış oldu.

Eğitim İş'ten tepki

MEB'e tepki gösteren Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, yönetmenliği Atatürk'ü mevzuattan silme uğraşı olarak değerlendirdi. Benzeri uygulama ve yönetmenliklerin sistemetik olarak yürütüldüğüen dikkat çeken Demir, “Sistematik olarak sürdürülen bu dışlama ve “Yeni Türkiye” tarihi yaratma kaygısı, Bakanlığın tüm uygulamalarında bilinçli bir politika olarak benimsenmektedir. Atatürk İlke ve İnkılapları ile Atatürk Milliyetçiliği, Türk Milli Eğitim Sistemin temel esaslarını oluşturmaktadır. Sistemin bileşenlerinden olan ve sistemin yürütülmesinde ve denetlenmesinde esaslı fonksiyon icra eden okul idarecilerinin yeterlilikleri değerlendirilecek ise öncelikle bu esaslar bakımından değerlendirmeye tabi tutulması gerektiği tartışmasızdır. Hal böyleyken de söze konu değerlendirmeye esas olan yazılı sınavda bu konunun yer almaması haliyle eksik düzenleme mahiyetindedir.” dedi. Eğitim dünyasının tepkisine neden olan yönetmenliğin iptali için harekete geçen Eğitim İş Sendikası, konuyu yargıya taşıdı.

Kaynak: Çağdaşses

Anahtar Kelimeler:
meb atatürk ü kaldırdı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim