Öğretmen Diyarı

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Skandal Yazı

Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden 4. sınıf öğrencilerine gönderildiği belirtilen imam hatip anketi çok tartışılır. Tepki Eğitim-iş'ten Geldi...

Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden 4. sınıf öğrencilerine gönderildiği belirtilen imam hatip anketi çok ses getirecek cinsten.


İmzasız, isimsiz, üst yazısız ilkokullara gönderilen sözüm ona ankette imam hatip ortaokulları övülerek öğrencilerin bu okullara yönlendirilmesi istenmiş.


Peşinden de ilkokul müdürlerinin cep telefonuna "Anketin 4.sınıfta okuyan öğrencilerin velilerine ulaştırılarak imzalatılması ve cuma gününe kadar mem strateji geliştirme bürosuna ulaştırılması" istenmiştir.


Eğitim-iş: Bartın Milli Eğitim Müdürlüğüne Soruyoruz

 

 

 

 

 

 


İşte bu yukarıda 4.sınıf öğrenci velileri için gönderilen üst yazısız bir garip yazıya Eğitim-iş Bartın Şubesi'nden sert tepki geldi. Yapılan açıklamada özetle:


PISA 2012 sonuçlarına göre Türkiye, üst performans düzeyine ulaşmış öğrenci oranları bakımından ülkeler sıralamasında matematikte 42. (%6), fen de 45. (%2) sırada yer alabilmiştir. 


Üst performans düzeyine ulaşmış öğrenci oranları bakımından OECD ülkeleri ortalaması matematikte %13, fende ise %8’dir.


Görüldüğü üzere Türkiye OECD ortalamalarının oldukça altında değerlere sahiptir. PISA 2012 sonuçlarının ilgili tüm kuruluşlar ve üniversiteler tarafından detaylı biçimde ele alınması ve Türkiye’nin yüksek performans gösteren ülkeler düzeyine çıkabilmesi için eğitim sisteminin ve eğitim politikalarının bilimsel çerçevede yeniden ele alınması gerekirken, mevcut sistemin bir parçası olan Bartın Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bazı okullarda velilere gönderilen bir yazı oldukça dikkat çekicidir.


Yazıda velilere “çocuğunuzun gideceği okulda imam hatip şubesi açılırsa çocuğunuzu kayıt ettirmek ister misiniz?” sorusu sorulmakta ve İmam Hatip okullarından mezun olan öğrencilerin sağlayacağı avantajlar maddeler halinde sıralanmaktadır. 


Bunlar arasında 5. maddede yer alan “mezun olmadan dahi pek çok maddi ve manevi fırsat ile karşılaşır” cümlesi oldukça düşündürücüdür. Eğitim-İş Bartın Temsilciliği olarak ilgili kuruma soruyoruz:


1.Velilere gönderilen yazıdan kurum olarak haberiniz var mıdır?


2.Eğer var ise yukarıda verdiğimiz OECD’nin 2012 yılı PISA araştırma sonuçları sizin için ne ifade ediyor? “Mezun olmadan dahi pek çok maddi ve manevi fırsat verdiğiniz” öğrencilerle mi yukarıda belirttiğimiz oranları üst performans düzeyine yükselteceksiniz?


3.İmam Hatip okulları dışında kalan diğer okullarda okuyan öğrencileri de “mezun olmadan dahi pek çok maddi ve manevi fırsat ile karşılaştırmayı” düşünüyor musunuz?


4.Eğer düşünüyorsanız ………. Fen Lisesi veya …….. Anadolu Lisesi vb gibi diğer okullar için de “maddi ve manevi avantajlar” listesi hazırlayarak velilere gönderecek misiniz?


5.Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde sorularımızı yanıtlayacak mısınız?


Eğitim-İş Bartın Temsilciliği Yönetim Kurulu Adına


Doç. Dr. Barbaros YAMAN

Kaynak: kamugundemi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol