Öğretmen Diyarı

Hikmet Bölükbaşı: 'TEOG’daki gerilemenin nedenleri açıkladı ve ekledi sorgulanmalı'

edirneyenigun.com - Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı, okullardaki yetiştirme kursları ve TEOG sınavıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bölükbaşı, kurslardan verim almada sıkıntı yaşandığını ifade ederek TEOG sınavında da gerileme yaşandığını belirtti. Bunun sorgulanması gerektiğini belirten Bölükbaşı, "Edirne bundan 5 yıl öncesinde TEOG sınavı başarısında ilk beşteydi. Edirne çok gerilemiş durumda.” dedi ve şunları sıraladı:

“Öğretmenler mutsuz. İdari kadrolar değiştirildi. Öğretmenler idarecilerle uyumlu çalışamıyor. Bu öğretmenler arasında bir huzursuzluk yarattı. Öğrenci başarısı buna bağlı olarak giderek düşmeye başladı. TEOG sınavlarında Edirne ilk üçe giren bir il iken, şu an 10'ların aşağısına düşmüştür. Biz Edirne'de gündemi çok iyi takip ediyoruz ve Edirne'deki başarının düştüğünü görüyoruz. Edirne'de çift eğitim yapan okullarımız var. Kurtuluş İlköğretim Okulu, 50. Yıl İlkokulu hala çift eğitim yapıyor. Bunların normalleşmesi gerekiyor. Tablet dağıtmak ile başarı elde edilmiyor. Önce öğretmenin mutlu olması lazım. İdareci sürekli görevimden alınabilirim endişesi yaşamayacak. Tablo iyi değil. Okullarda yeterli verim alınamıyor. Bu durum sınavlara da yansıyor. Biz başarıdaki bu gerilemeyi sorguluyoruz. Fakat sadece biz değil Edirne halkı ve diğer sivil toplum kuruluşlarının da sorgulaması gerekir.  Bunu sorgulayan bir tek biz varız. Milli Eğitim müdürüne bunun sorulması  lazım. Bizim tespitlerimiz ortada. Benden olsun, kim olursa olsun zihniyetiyle atanan idareciler var. Edirne'nin başarısı günden güne düşmektedir. Edirne'nin bunu sorgulaması lazım. "

"Kurslar yetersiz"

Okullarda bulunan destekleme ve yetiştirme kurslarının da yetersiz olduğunu söyleyen Bölükbaşı, "Bakanlığın amacı dershaneleri kapatmaktı. Dershaneye yeni bir alternatif yaratması gerekiyordu.” Diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlık bununla ilgili okullarda okul kursları açtı. Branş öğretmenleri  100 liraya 90 liraya kurs verirken okulda 9-10 liraya kurs vermek istemez. Maaştan aldığı kazanç yetmiyor. Ne yapıyor. Bu özel kurslarla geçimini tedarik etmeye çalışıyor. Okullarda açılan kurslarda da düşük ücret verildiği için öğretmenlerden buna fazla talep gelmedi. Dar gelirli aileler çocuklarının okul kurslarına katılmasını uygun gördüler. Fakat zaman zaman öğretmen bulamama sıkıntısı yaşandı. Bunun en önemli nedeni verilen ücretin yetersiz olması ve özel kurslara yönelmiş olmalarından kaynaklanıyor. Bu bakanlığın bu projesi çok fazla tutmadı. Veliler de çözümü çocuklarını kursa göndermede buldu. Fakat yeteri kadar öğretmen talep etmediği için bu sefer sınıflarda sayı olarak fazlalık oldu. İki öğretmenin vereceği kursu bir öğretmen vermeye kalkınca sayı arttı. Sayı artınca da kursun çok fazla katkısı olmadı. İki sınıf bir araya gelmiş oldu. Kurslarda gruplaşmaya gidildi. Bazı branş öğretmenleri bir araya gelerek bir kurs merkezi açtı. Edirne'de buna benzer kurslar var. Ayakta kalabilmek için ücretleri yüksek tuttu. Bugün 4 tane dersten, matematik, Türkçe, sosyal bilimler ve fen bilimleri derslerinden kurs vermeye kalktığında yıllık 12 bin liraya bir maliyet çıkıyor. Ortaokullar için de yaklaşık 8 bin lira civarında bir maliyet çıkıyor. Veli de çocuğunu buraya gönderemeyince tek umudu okul kursları oluyor. Okul kurslarına da öğretmenlerden çok fazla talep gelmediği için verimli olmuyor. Okul kurslarının yetmediği velilerden gelen şikayetler üzerine ortaya çıkıyor." 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim