Öğretmen Diyarı

EĞİTİM SİSTEMİ YOKSUL HALKI VE ÖĞRENCİLERİ VURDU

TERÖR NEDENİYLE ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİM HAKKI ELLERİNDEN ALINMIŞTIR

Bölücü terör nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kapatılan veya yakılan 1556 okulda eğitim gören 362 bin öğrenci ve bu okullarda görev yapan 16797 öğretmen terör olaylarından doğrudan etkilenmiştir. Bakanlık, terör nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçelerdeki öğretmenleri, can güvenliklerini sağlayamadığı için hizmet içi eğitim adı altında bölgeden çekmiş; öğrenciler içinse eğitim açığının ileride telafi eğitimiyle giderileceğini açıklamıştır. Ancak okulların eğitim öğretime başladığı 2015 yılı Eylül ayından bu yana geçen yaklaşık 5 aylık süre, telafi eğitimiyle kapatılamayacak kadar uzundur.

Siyasi iktidar, okulların güvenliğini sağlamaktan ve eğitimin kesintisiz olarak devam etmesinden birinci derecede sorumludur. Ancak çatışmalı bir ortamda öğrencilerin, öğretmenlerine ve eğitime her zamankinden çok ihtiyaç duyduğu göz ardı edilerek okulların kapısına kilit vurulmuş, çocukların telafisi güç travmalar yaşamasına neden olunmuştur. Bu kadar ağır travma yaşayan ve öğretim programının gerisinde kalan çocukların, TEOG, YGS ve LYS sınavlarında yaşayacakları mağduriyetlerin giderilmesi için önlem alınmamıştır.  

Unutulmamalıdır ki, öğretmenlerimiz ve ülkemizin geleceği çocuklarımız şiddete maruz kaldıkça, eğitim hakları ellerinden alındıkça, bu ülkenin yarınlara yürümesi mümkün olmayacaktır. Siyasi iktidar, bölgede bir an önce okulları korumalı, öğrencilerin ve öğretmenlerin can güvenliğini sağlamalı, eğitimi kesintiye uğratmayacak tedbirleri almalıdır.

TEOG’DA MEB, HATALARININ BEDELİNİ YİNE ÖĞRENCİLERE ÖDETTİ

2015 yılında yaptığı değişiklik ile tercihlerde liste sayısını bire düşüren Bakanlık, okul tercihi sayısını ise 15’ten 25’e çıkarmıştır. 12 tercih yapıldığı dönemlerde bile, öğrencilerin ortalama tercih sayılarının 8’i geçmediği göz önünde bulundurulduğunda, bu değişiklik öğrencilere ve velilere kolaylık getirmeyecektir. Tercih ve yerleştirme sürecinde öğrencilerin ve velilerin kafa karışıklığını gideren değişiklikler yapılmalıdır.

25 - 26 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen 1. dönem sınav sonuçlarının Ocak 2016’da açıklanacağı belirtilmiş ancak, arka arkaya gelen soru iptalleri ve bir soruya açılan dava nedeniyle gecikmeli olarak 15 Ocak’ta açıklanmıştır. Sonuçları açıklamak için yargı kararını beklemeyen Bakanlık, 5 soruyla ilgili iptal kararı çıkarsa, puanları yeniden hesaplamayacağını hatalı soruları doğru olarak kabul edeceğini açıklamıştır. MEB, her sınavda olduğu gibi bu sınavda da her şeyi eline yüzüne bulaştırmış, hatalarının bedelini öğrencilere çıkartmıştır.  

TEOG kapsamındaki derslerin Türkiye ortalamaları ülkemizdeki eğitimin niteliğini ortaya koyması açısından önem taşımaktadır.

 

TÜRKİYE ORTALAMASI

 

DERSLER

1.DÖNEM

2.DÖNEM

Puan

Not

Puan

Not

TÜRKÇE

60,19

3

66,17

3

MATEMATİK

38,53

1

43,08

1

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

79,85

4

75,50

4

FEN BİLGİSİ

55,65

3

53,40

2

T.CİNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK

55,95

3

59,79

3

YABANCI DİL

46,90

2

45,64

2

 

TEOG kapsamındaki derslerin Türkiye ortalamasına bakıldığında Matematik dersinin not karşılığının 1 (bir), Fen Bilgisi dersinin 2 (iki), Türkçe dersinin ise 3 (üç) olduğu görülmektedir. Bu not oranları uluslararası düzeyde yapılan PİSA sınavlarındaki başarısızlığımızın nedenlerini ortaya koymaktadır.

Öğretim kademeleri arasındaki geçişte temel olan çocuğun yetenekleridir. Oysa Türkiye'deki sistem, çocuğun yeteneklerine göre bir yönlendirme değil, çocuğun başarısına göre bir yönlendirme yapmaktadır. Başarı ise çocuğun ve ailenin doğrudan belirleyebileceği bir ölçüt olmaktan çıkmıştır. Çünkü eğitimde açık bir eşitsiz yarış söz konusudur. Doğal olarak hem kademeler arasındaki geçiş ve hem de yönlendirme sınav endeksli olduğu müddetçe adil olması mümkün olmayan bir sistem olarak kalacaktır.

TEOG sınavlarının ölçmede yeterliliğinin olm

 

amasının yanında başka problemleri de hayatımıza taşıdığını görebiliyoruz. Tek bir sınav yerine 12 sınavla bir üst kademeye geçişi öngören TEOG, Bursa'da bir kız öğrencinin, beklenen başarıyı sergileyemeyeceği endişesiyle intihar etmesine neden olmuştur. Sistemi bir yap-boz tahtasına dönüştürenlerin bu gerçekleri görmezden gelmesi kabul edilebilir bir durum değildir. 

 

Kaynak: http://www.egitimis.org.tr/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol