Öğretmen Diyarı

EĞİTİM-İŞ'ten tematik okul tepkisi
Eğitim-İş Balıkesir Şubesi Eğitim Sekreteri Filiz Aygün, sendika yöneticileri ile birlikte yaptığı açıklamada, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin mevcut yapısı bozularak, Gıda Meslek Lisesi'ne dönüştürülmesini eleştirdi, başarılı öğrncilerin cezalandırıldığını, öğretmenlerinde huzursuz edildiğini vurguladı. Aygün, "Balıkesir'de tematik okul uygulaması için, 2009, 2010, 2011, 2013 ve 2015 yıllarında üniversiteye giriş sınavlarında Türkiye'nin en başarılı meslek lisesi olan, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) gibi üniversitelerin düzenlediği uluslararası robot yarışmalarında da çok sayıda birincilik kazanan, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin mevcut yapısı bozularak, gıda meslek lisesine dönüştürülmesi kararlaştırılmıştır. Bu dönüşüm pek çok mağduriyeti beraberinde getireceği gibi tematik okul projesinin nihai amacına da aykırıdır. Üniversite giriş sınavlarındaki başarısı nedeniyle yüksek TEOG Puanlarıyla İMKB Meslek Lisesi'ni tercih eden 400 civarında elektrik-elektronik ve matbaa bölümü öğrencileri başka okullara nakledilecektir. Bu durum öğrencilerin kazanılmış haklarının sekteye uğramasına, nakilleri alacak okullarda da yeni sorunların doğmasına yol açacaktır. Balıkesir'deki diğer meslek liselerinde hem atölyeler, hem de genel derslikler açısından 400 civarındaki yeni öğrenciyi alacak kapasiteye sahip tek bir okul olmadığından, öğrencilerin gruplara bölünerek diğer okullara nakli gündeme gelecektir. İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi dağıtılacaktır. Bu plansızlık Balıkesir'de eğitim veren elektrik ve elektronik bölümleri ile ülke çapında sadece 21 okulda bulunan matbaa bölümünün bir daha aynı başarılara ulaşamayacak şekilde fiili olarak yok edilmesine neden olacaktır" dedi.

Uygulama açısından yapılmaya çalışılanların, büyükşehir statüsü kazanan, sanayisini geliştirmeye çalışan ve fabrika sayısı sürekli artan Balıkesir'de Tematik Okul Projesi'nin nihai amaç ve hedeflerinin yetkililer tarafından yeterince anlaşılmadığının göstergesi olduğunnu vurguladığı açıklamasına Aygün şöyle devam etti:

"Bölümlerin nakledilmesi her bir okulun çok sayıda eğitim çalışanını norm kadro fazlası haline getirecek maddi, manevi anlamda hak kayıplarına neden olacaktır. Öğretmenlerin huzurunun bozulmasına ve verimlerinin düşmesine nedeniyle de eğitimdeki kaliteye darbe vuracaktır. İyi niyetle ortaya çıkmış bir proje, kötü bir uygulamayla telafisi imkansız mağduriyetler yaratmak üzeredir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine sesleniyoruz. Bu yanlış uygulamadan vazgeçilerek hak kayıplarına yol açmayacak yeni bir planlama yapılsın. En kısa zamanda yeni bir okul yapılması için çalışmalara başlansın ve Balıkesir'e yakışan bir Gıda Meslek Lisesi açılsın. Balıkesir için önemli bir kazanım olarak gördüğümüz Gıda Meslek Lisesi açılırken öğrenciler ve öğretmenler mağdur edilmesin.

Hilmi DUYAR / BALIKESİR


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim