Öğretmen Diyarı

EĞİTİM-İŞ’TEN, EMEKLİ ÖĞRETMENLERE PLAKET

Eğitim İş Sendikası Aydın Şubesi, düzenlemiş olduğu kahvaltıda üyeleri ile bir araya gelerek emekli olan öğretmen üyelerine plaket verdi.
Wonder Park’ta düzenlenen kahvaltılı toplantıya; Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük, Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Şaban Özdemir, Eğitim- İş Aydın Şube Başkanı Yener Bozkurt ve  sendika üyeleri katıldılar.
Plaket töreni öncesinde açılış konuşması yapan Eğitim İş Aydın Şube Başkanı Yener Bozkurt; 15 Temmuz sürecinde Eğitim-İş’in kapısını herkese açtığını, haksızlığa uğrayan öğretmenlere destek veren tek örgüt olduğunu iddia etti ve özetle şunları söyledi:
BOZKURT: “EĞİTİM-İŞ KAPISINI HERKESE AÇMIŞTIR”
“10 yıl önce bu yollara çıktığımızda 3 – 5 kişiyle, birileri bize diyordu ki bu üç beş tane kendini bilmez de ne oluyor, ne yapıyorlar bunlar. Biz onlara diyorduk ki; siz ırkçılık yapıyorsunuz, bölücülük yapıyorsunuz, Eğitim-İş bu yapının içinde duramaz, Eğitim-İş ülkenin emek ve sınıf mücadelesini yeniden başlatmalıdır. Böyle örgütler, sizin gibi örgütler birilerine hizmet eder ama hiçbir zaman bir kitle örgütü, bir emek örgütü olamazsınız demiştik. 10 yıl önce bu yolda geldiğimiz şu noktaya baktığımda gerçekten eğitimin, Türkiye’nin emek mücadelesini omuzlamış götüren bir sendika durumunda.
15 Temmuz sürecinden sonra kapısını herkese açan, haksızlığa uğrayan tüm öğretmenlerimize, öğretmen olmayanlara bile kapısını açıp onlara kucak açıp, destek veren bir örgütüz. Bu süreçte tek sıkıntı yaşamayan örgüt Eğitim-İş’dir. Bundan dolayı örgütümüze ciddi anlamda Türkiye’de bir güven duyuluyor. Sizlerin de  bu yapının içerisinde olduğunuzdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Emeklilerimize bundan sonraki yaşamlarında sağlık mutluluk diliyorum.”
KÜTÜK: “GÜN BİR ARADA OLMA GÜNÜDÜR”
Bozkurt’un konuşmasının ardından kürsüye gelen Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük de; “İnanıyorum ki, buradaki bütün arkadaşlarımız ülkemizin içinden geçtiği sürece ilişkin tehlikenin farkındadır. O nedenle, önümüzdeki dönem bizim için çok daha zor ve çok daha çetin geçecek bir süreç olacak.” dedi.
Aydın’ın, Konfederasyon kültürünün en üst düzeyde olduğu kentlerden biri olduğunu ifade eden Kütük; Aydın, bizim örgütümüzün gerçekten Konfederasyon kültürünün en üst düzeyde olduğu kentlerimizden birisidir. Maalesef  bir çok ilde konfederasyonumuza bağlı diğer sendikalarımızın çok da fazla etkin olamadığını görüyoruz. Ama Aydın bu konuda gerçekten öncülük yapmıştır. Gün, bütün farklılıklarımızla bir arada olma günüdür.” diye konuştu.
BALIK: “EN ÖNEMLİ MÜCADELEMİZ YENİ ANAYASA SÜRECİ”
Toplantıda son olarak söz alan Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık ise, emekli olan öğretmenler için mücadelenin yeni başladığını ve özellikle, Yeni Anayasa sürecinde, halk oylamasında, gönüllerinde olan bir siyasi partiye üye olarak, bu mücadelenin içinde yer almalarını istedi.
Mehmet Balık konuşmasında ayrıca şunları söyledi;
“Önümüzde önemli süreçler var, öncelikle emekli ağabeylerim, ablalarıma şunu söylüyorum, asıl mücadele şimdi başlıyor. Cumhurbaşkanlığı sürecinde hem Meclis’teki oylamada, hem de halk oylamasında çok önemli görevler düşüyor. Önceden mazeretiniz vardı. Diyordunuz ki devlet memuruyuz. Şimdi devlet memuru da değilsiniz. Hemen yarından tezi yok gidip gönlünüzdeki siyasi partiye üye olacaksınız ve acilen bu  mücadelenin içinde yer alacaksınız. Eğer beni hala genel başkanınız olarak kabul ediyorsanız bu bir görevdir, bu bir emirdir. Yeni Anayasa süreci biterse, eğer AKP başarılı olursa artık bundan sonra kahvaltılarda bir araya gelmelerden, laiklikten, Cumhuriyet’ten halkçılıktan, devrimcilikten bahsetmek biraz olumsuz arkadaşlar. Dolayısıyla en önemli mücadelemiz bu yönde olmalı. Geçen yıl biz 100 Bin imzayla Meclis kapısına gittik. Emeklilerimizin ek göstergeleri 3 Bin 600’e çıkartılsın diye, Hükümet bunu kabul  etmedi. Bugün emekli olan arkadaşlarımızın emekli maaşları; 2 Bin 100 Lira ile 2 Bin 300 Lira arasında değişecek bir rakamdır. Asgari geçim standardı ise 3 Bin 43 Lira.
“EK GÖSTERGELERİN 3 BİN 600’E ÇIKARTILMASI GEREKİR”
“AKP iktidarına buradan sesleniyorum, acilen eğitim çalışanlarının ek göstergelerinin 3 Bin 600’e çıkartılması gerekir, emeklileri yoksulluk sınırının altındaki bu rakamdan kurtarmak gerekir ve bu Cumhurbaşkanlığı sisteminden, AKP milletvekillerinin acilen vazgeçmesi gerekir. Burada milletvekillerinin milletvekilliği iradesinin baskı altına alınarak tek adamlık dönemine götürülmesine de karşı çıkmalıyız. Birliğimiz beraberliğimiz daim olsun.”
Yapılan konuşmaların ardından Eğitim-İş Sendikası üyesi emekli öğretmenler; Elçin Demirler Ultan, Gülay Ertan, Günay Karaca, Musa Osman Karaöz, İsmail Lağap, Mehmet Anılır, Mehmet Mahleç, Necla Bütün, Nuray Zeytinci, Pınar Özdamar, Sabriye Özdemir, Sema Uygunoğlu, Şevket Kayhan, Hatice Akdam’a plaketleri takdim edildi.
(KUDRET CAN)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol