Öğretmen Diyarı

EĞİTİM İŞ\'TEN \

Osmanlıca Türkçesi ile ilgili komisyonda yaşanan gerçekleri bir çok kanalda bant kaydı şeklinde demeç vererek ifade etmiş olmamıza, yazılı olarak açıklamış olmamıza rağmen, bir kez daha burada açıklamak durumunda kalıyorum.

Bunun nedeni tuzaklara düşmek değil, samimiyetle Eğitim-iş'e üye olmuş insanların aklında yaratılan kuşkulara açıklık getirmektir.

Osmanlıca Türkçesi, "Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgesi" komisyonunda 4 Aralık Perşembe-Şuranın üçüncü günü öğleden sonraki oturumda DES başkanı Gürkan Avcı tarafından "Osmanlıca Türkçesi'nin Liselerde Zorunlu Olarak Okutulması" şeklinde gündeme taşınmıştır.  DES tarafından verilen öneriye Eğitim Bir Sen'liler dört elle sarılmış ve hararetle savunmuşlardır. Savunma gerekçelerini de "dedelerinin mezarındaki yazıları okuyamamak" olarak belirtmişlerdir. Gerçekleşenler Şura'nın tamamında yaşanan tiyatral durumun bir tekrarından başka bir şey değildir. Öte yandan adında "Demokrat" olan bir sendikanın "zorunlu" ders önermesi de ayrıca bir ironidir.

Komisyonda konuyla ilgili aldığım sözde, DHA'ya verdiğim röportajda ve internet sitelerine yaptığım yazılı açıklamada şu ifadeler kullanılmıştır: Osmanlıca Türkçesi'nin tarihle ilgilenen, eski metinleri okumak isteyenler tarafından öğrenilmek istenmesinin normal kabul edilebileceği, ancak bu yazıyı okumanın bu dili öğrenmek anlamına gelmeyeceği, Osmanlıcanın ağır ve ağdalı bir dil olduğu, bunun lise düzeyindeki ilgiyle bile kavranabilecek bir mesele olmadığı belirtilmiştir. Bu dersin zaten seçmeli olarak ders programında bulunduğu, bunun zorunlu tutulmasının akla mantığa sığmadığı belirtilmiştir. Örneğin Fen Lisesi'ne giden bir öğrencinin, hayatının herhangi bir alanında asla kullanmayacağı bu konunun, zorunlu olarak okutulması ve notla değerlendirilmesini açıklamanın mümkün olmadığı belirtilmiştir. Komisyonda "Osmanlıca Türkçesi'nin Liselerde Zorunlu Ders Olması" önerisi görüşülürken Eğitim-İş adına "red" oyu kullanılmıştır.

Yaşananlar ve yaptığımız açıklamalar tekrar tekrar basınla paylaşılmış ve yazılı olarak da ifade edilmiştir. Bu muğlak bir durum değildir ve ortada şüpheli bir durum yoktur.

Eğitim-İş sendikası 19. Milli Eğitim Şurası'nın tek aykırı sesidir. Laik-Demokratik-Bilimsel eğitimi açıkça savunan, bunun için mücadele eden, sataşmalara karşı direnen müdahalelere rağmen basına ve kamuoyuna doğru bilgi aktaran tek kurumdur. Yaratılan bu tartışma Eğitim-İş'in yıldızının parlamasına dönük bir karartma çabasından başka bir şey değildir.

Eğitim-Sen yöneticisinin kara propagandasında "ecdadımızın tarihini öğrenmeliyiz..." dediğimiz varsayılmakta ve iftira atılmaktadır. Bu cümle, cümlenin içindeki terim, bir Eğitim-iş'linin ağzına yakışmaz ve eğitim-işlilerin kullandığı bir dil değildir.

Bu iftira bir tek Eğitim-İş'linin bile zihninde bir kuşku yaratıyorsa bu kuşkuyu gidermenin yolu acımasız sorgulama yazılarını sosyal medyada yaymak ve tartışmaya açmak değil, olayın muhataplarına sormaktır.

Eğitim-Sen'in Eğitim-İş'e attığı iftira yalnızca bununla sınırlı değildir. Şuranın ilk gününde tartışılan bir konuyla ilgili "Okulöncesinde din eğitimine karşı çıkmadığımız ve hatta savunduğumuz" iftirasını da atan sendika, bu çamur yapışmayınca yaptığından utanmak yerine yeni iftiraların peşinde koşmuştur.

Adı geçen sendikayı ilgilendiren şey başkalarının ne dediği değil, kendi iddialarını şuraya taşıyıp taşıyamadıklarıdır. Şura'da verecekleri önerilerle ilgili günler öncesinde açıklama yapanların bu önerileri vermediklerini, veremediklerini gördük...

Şura içinde yaşananlar son derece ilginçtir. Yüzlerce yandaşın karşısında Eğitim-İş'in ilkelerini onurla ve gururla sahiplendik, tehditlere ve baskılara rağmen savunduk, elimizden geldiğince de sendikamızın ilkelerini temsil ettik. Bu ilkelerin bize kattığı onurla da yaşamımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Basın mensuplarının sendikamızın söylemlerine gösterdiği ilgi, Şura'nın tek aykırı sesinin Eğitim-İş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu ilgiyi bir başka biçimde açıklamak mümkün değildir.

Kamuoyuna duyurulur...

 

 

kaynak: kamuexpress.com'

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim