Öğretmen Diyarı

Eğitim-iş\'li Öğretmenlerin Nöbet Zaferi

Öğretmenlere tutturulan nöbeti mahkemeye taşıyan Tekirdağ Eğitim İş Şubesi, mahkemeyi kazanarak idarenin işlemini iptal ettirdi. Tekirdağ Eğitim İş Şube Başkanı Hüseyin Eren, “Mahkemeyi biz kazandık.   Şimdi bu muhakkik ve okul müdürlerinin ve il disiplin kurulunun hakkında suç duyurusuna başlıyoruz” dedi.


MAHKEMEYİ KAZANDILAR


Tekirdağ Eğitim İş Şube Başkanı Hüseyin Eren, “Öğretmenlerin tuttuğu nöbet angaryadır dedik, inanmadılar. Anayasada yeri yok bu görevin, yasalarda yeri yok dedik, dinlemediler. Yaptığımız nöbet tutmama eyleminde ceza yağdırdılar Eğitim İş’e. 18 kişi seçtiler. Bir koyundan çift post çıkarır gibi bunlarda bir eylem kararına üçer tane ceza verdiler. Toplamda 38 ceza alan bu arkadaşlarımızın tamamını mahkemelere taşıdık. Ve bugün ilk mahkeme sonucu aldık. Biz kazandık.” dedi


MAHKEME İPTAL ETTİ


Tekirdağ Eğitim İş Şube Başkanı Hüseyin Eren, öğretmenlerin tuttuğu nöbetin gereksiz olduğunu belirterek açtıkları mahkemeyi kazandıklarını söyledi. Nöbet görevinin ücretlendirilmesi ve norma sayılması talebiyle yaklaşık 3 yıldır ‘Nöbet Tutmama Eylemi” gerçekleştirdiklerini vurgulayan Tekirdağ Eğitim İş Şube Başkanı Hüseyin Eren, “Ancak sendikal faaliyette bulunarak yasal hakkını kullanan eğitim emekçileri hakkında Valilikler tarafından hukuka aykırı olarak işlem yapılmaktadır. Eğitim-İş olarak  nöbet görevini yerine getirmediği gerekçesiyle hakkında disiplin soruşturması açılarak “kınama” cezası verilen üyemiz adına açtığımız davada, Tekirdağ İdare Mahkemesi, sendikal faaliyette bulunmanın demokratik ve yasal bir hak olduğunu vurgulayarak, bu hakkın engellenmesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti ve idarenin işlemini iptal etti” ifadelerini kullandı.


AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİNE AYKIRI


Mahkemenin karar metninde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin dernek kurma ve toplantı özgürlüğünün düzenlendiği 11. maddesine atıfta bulunan Eren, “Üyemizin 3 Mart ve 6 Mart 2014 tarihleri arasında nöbet görevini yerine getirmemesinin, 657 sayılı Kanun’un 125/C-a bendinde yer alan “Kasıtlı olarak, verilen emir ve görevleri tam ve zamanında yapmamak, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasları yerine getirmemek, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçleri korumamak, bakımını yapmamak, hor kullanmak” fiili kapsamında değerlendirilemeyeceğinin belirtildiği kararda şu ifadelere yer verildi “Fiilin sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinden, disiplin suçu teşkil etmeyen eylem nedeniyle davacıya 657 sayılı Kanunun 125/C-a maddesi uyarınca aylıktan kesme cezasının bir alt cezası uygulanarak ‘kınama’ cezası verilmesine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamıştır.” şeklinde konuştu.


‘BİZ KAZANDIK’


Gezi eyleminden sonra baskıların arttığını kaydeden Eren, “Her alanda yıldırma, devşirme politikası gütmüştür. Eğitim İş  de bu baskı ve yıldırmalardan nasibini almıştır. ‘Öğretmenlerin tuttuğu nöbet angaryadır dedik’ inanmadılar. Anayasada yeri yok bu görevin, yasalarda yeri yok dedik, dinlemediler. Yaptığımız nöbet tutmama eyleminde ceza yağdırdılar Eğitim İş’e. 18 kişi seçtiler. Bir koyundan çift post çıkarır gibi bunlarda bir eylem kararına üçer tane ceza verdiler. Toplamda 38 ceza alan bu arkadaşlarımızın tamamını mahkemelere taşıdık. Ve bugün ilk mahkeme sonucu aldık. Biz kazandık.   Şimdi bu muhakkik ve okul müdürlerinin ve il disiplin kurulunun hakkında suç duyurusuna başlıyoruz. İğne deliği kadar bir hukuki boşluk bulursak devletin erkini hoyratça kullanmalarının hesabını soracağız. Eğitim-İş, yaşanan her türlü haksızlık ve hukuksuzluğun karşısında üyelerinin yanında olmaya devam edecektir. Bu bağlamda, nöbet görevinin yasal bir statüye sokulması, ücretlendirilmesi ve ek ders görevinden sayılarak norm kadro ile ilişkilendirilmesi için, yaklaşık üç yıldır sürdürdüğümüz nöbet tutmama eylemimize taleplerimiz karşılanana kadar devam edeceğiz.” Dedi.

 

Kaynak: Habertrak/Sercan Can

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim