Öğretmen Diyarı

Eğitim-İş, polisin müdahalesi için İçişleri Bakanı Ala’yı istifaya çağırdı

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, ‘Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü’ sırasında 89 gözaltı ile sonuçlanan polis müdahalesine tepki gösterdi. Demir, “Türkiye Cumhuriyeti'nin Atatürkçü, çağdaş, ilerici ve demokrat eğitim...

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, ‘Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü’ sırasında 89 gözaltı ile sonuçlanan polis müdahalesine tepki gösterdi. Demir, “Türkiye Cumhuriyeti'nin Atatürkçü, çağdaş, ilerici ve demokrat eğitim çalışanlarına yapılan bu saldırının muhatabı olan AKP iktidarını, İçişleri Bakanı'nı ve emniyet güçlerini kınıyoruz. İçişleri Bakanı Efkan Ala’yı istifaya davet ediyor, Ankara Emniyet Müdürü ve Ankara Valisi hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu belirtiyoruz.” dedi.

 

Eğitim-İş Genel Başkanı Demir, Yatağan’dan başlayıp Ankara Tandoğan’da son bulan ‘Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü’ne polisin müdahalesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Demir, 20 Aralık 2014 Cumartesi günü Ankara Tandoğan Meydanı’nda yaşananların, Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirterek, “Yaşananlar, Türkiye'nin diktatörlükle yönetildiğinin bir ispatı niteliğindedir. Eğitim emekçileri 20 Aralık'ta polis faşizmini, insanlık dışı saldırıları ve gözaltıları olabilecek en ağır şekilde yaşadı. 17 Aralık’ta Yatağan’dan başlattığımız 'Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü' dördüncü gününde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Eğitim-İş üyelerinin Ankara Tandoğan Meydanı'nda toplanması ve Kızılay Güvenpark’ta kitlesel bir basın açıklaması yapılmasıyla son bulacaktı. 17 Aralık 2013 günü ortaya saçılan para sayma makineleri, ayakkabı kutularında saklanan rüşvet paraları, hükümet üyelerinin adının karıştığı rüşvet ilişkileri ve “sıfırlanamayan paralar” gerçeğinin üzeri, yargı ve emniyet operasyonları ile örtülmeye çalışılmıştır. Eğitim-İş ülke tarihinin en büyük yolsuzluğunu unutmadığını ve unutturmayacağını göstermek için “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı” yürüyüşünü hırsızlığın, rüşvetin, yolsuzluğun ayyukaya çıktığı 17 Aralık’ta başlatmıştır.” diye konuştu.

 

Demir, eğitim emekçilerine, emniyet güçleri tarafından hunharca saldırıldığını kaydederek, “Henüz yürüyüş kortejleri oluşturmaya çalışan Eğitim-İş üyesi emekçilerin üzerine İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın talimatıyla, biber gazı karıştırılmış su, gaz bombaları, plastik mermi ve coplarla saldırılmış, yaka paça gözaltına alınan eğitimcilere kelepçe takılmıştır. Tüm bu yaşanan vahşet kamuoyunun gözü önünde cereyan etmiştir. Yapılan hırsızlığı ve yolsuzluğu hatırlatacak olan açıklamalarımız engellenmeye çalışılmıştır. Açıklama ve eyleme tahammül göstermeyen faşizan zihniyet, “Laik, bilimsel, parasız eğitim” diyen, “Soma’da çocuklar baba diye ağlıyor” diyen öğretmenlerin üzerine, halkın polisi olmaktan vazgeçip, AKP’nin polisi olmaya heveslenmiş emniyet güçleriyle acımasızca saldırmıştır.” ifadelerini kullandı.

 

personelmebhaber.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol