Öğretmen Diyarı

Eğitim İş: Öğretmenler  Hizmet Eri Değil

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin okullara gönderdiği iddia edilen mitinglere çağrı davetiyesine ilişkin Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerine katılmak üzere kamu emekçilerinin zorlanması yönündeki talimatla ilgili olarak açıklama yapan Veli Demir, hiçbir öğretmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın askeri olmadığını belirtti.


Veli Demir konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bu durumun bir örneğinin Aydın ilinde yaşandığını söylerken, Aydın Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Aydın'ın ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı gönderdiğini ve Erdoğan'ın Aydın'da gerçekleştireceği mitinge yöneticilerin, öğretmenlerin, velilerin ve tüm öğrencilerin katılmasını istediğini belirtti. Bu mitinglerin siyasi içerikli miting olduğunu söyleyen Demir, öğretmenlerin 657 sayılı kanuna tabi olduklarını ve kamu görevlilerinin tarafsızlığı ilkesini taşıdıklarını söylerken, katılma zorunluluğu hukuku aykırıdır, dedi.


Veli Demir, öğretmenlerin Cumhurbaşkanının hizmet eri olmadığını söylerken, okulların bilim yuvası olması gerektiğini, siyasete alet etmenin doğru olmadığını, öğrenci ve öğretmenlerin siyasi dolgu olarak kullanılmalarının hukuka ve ahlaka aykırı olduğunu belirtti ve üyelerinin de bu tür etkinliklere katılmayacakları kararını aldıklarını söyledi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim