Öğretmen Diyarı

Eğitim İş: İmam Nikahı Kararı, Çocuk Gelinin Önünü Açtı

Eğitim İş, AYM’NİN ‘İMAM NİKÂHI’ KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ


EĞİTİM İş Genel Başkanı Veli Demir, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM)son verdiği 'imam nikahı' ile ilgili kararını eleştirerek, "Artık bir adamın, ilkokul çağındaki kız çocuğuna tecavüzü 'yasal'laştı ve çocuk gelinler için de bir engel kalmadı. İmam nikahı, resmi nikâha alternatif olmuş ve Anayasa mahkemesi anayasayı yok saymıştır” dedi.


Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, yaptığı yazılı açıklama ile AYM'nin 'imam nikâhına ilişkin aldığı karar ile Anayasa'yı yok saydığını söyledi. Demir açıklamalarına devam etti:"Anayasa Mahkemesi, nikâhsız birlikte yaşayanlara ceza verilmezken, dini nikâh kıyanlara ceza verilmesini Anayasa'nın 10. Maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle, imam nikahı kıymak için önce resmi nikâh kıyma şartını kaldırdı. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çabalarıyla hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti Medeni Kanunu, Türk kadınlarına resmi nikâhı uygun görmüştür. 17 Şubat 1926'da kabul edilmiş ve sosyal alanda tam bir eşitlik sağlanmıştır.


“ÇOCUK GELİNLERİN ÖNÜNDE ENGEL KALMADI”AYM'nin aldığı karar ile çocuk gelinlerin önünde duran tüm engellerin kalktığını söyleyen Veli Demir, "Bu kararla, artık ceza caydırıcılığı olmayacağından, sözde dindar erkekler çok sayıda kadınla 'muta nikâhı' belli bir ücret karşılığında anlaşarak 8-10 yaşındaki kız çocuklarla imam nikahı yapabilecektir.


Kadını hayatın dışına itmek, çocuk sayılacak yaşlarda imam nikahı yapılabilecek. Artık kocaman bir adamın ilkokul çağındaki kızla evlenmesi yasalaştı.


“TOPLUM BU KARARI KABUL ETMEZ”


AYM’nin aldığı bu kararı ne toplum ne de kadınlar kabul edecek diyen Demir, “ Türkiye’de 3 kadından biri zorla evlendiriliyor. İktidar bu işe engel olmak yerine erken yaşta evlilikleri geleneklerle açıkladıkları gerekçelerine şimdi de Anayasa Mahkemesi kararı eklenecek ve tüm kadınlar aşağılanacaktır.


Eğitim İş olarak kararı kabul etmeyeceklerini vurgulayan Veli Demir şöyle devam etti: “Biz kadınları aşağılayan, yok sayan ve önemsemeyen siyasi iktidara ve Anayasa Mahkemesinin kararına karşı müdahale edeceğiz. “

 

Kaynak: sendikahaberleri.com


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim