Öğretmen Diyarı

Eğitim-İş: Gizli gündemi yaşama geçiriyorlar

19. Milli Eğitim Şurası’nda İlkokul 1-2 ve 3.sınıflara Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi kondu.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, "19. MEB Şurası'nın gizli gündemi yaşama geçiriliyor. Gündem dışı önerilerde bulunup karar aldırmaya çalışan yandaş delegasyon, karşı çıkışlarımız sırasında sataşmalarını kaba şiddete vardırmakta, basına verdiğimiz demeçlere müdahale etmektedir" dedi.

 

Demir, yaptığı yazılı açıklamada, "bir süredir siyasal iktidarın kadrolaşmasını yürüten Eğitim Bir-Sen"in yarattığı tartışmanın "karma eğitimin zorunlu olmaktan çıkarılması" olduğunu anımsattı.

"Eğitim Bir-Sen'in ve diğer yandaş sivil kuruluşların delegasyon ağırlığından oluşan 19. Milli Eğitim Şurası'nda, son derece çarpık olan görüşlerin komisyonlarda bir öneri haline getirilebileceği ve karar altına alınabileceği endişesini taşımaktayız" diyen Demir, şunları ifade etti:

 

"Bunun açık örneğine Şura'nın birinci gününde, Genel Eğitim Sekreterimiz Önder Yılmaz'ın bulunduğu Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgesi adlı komisyon çalışmasında şahit olduk. Komisyonda, din derslerinin okulöncesi sınıflarında okutulması önerilmiştir. Okulöncesinde Kuran-ı Kerim, Siyer-i Nebi ve İlahilerin öğrenilmesini ders olarak öneren zihniyet deyim yerindeyse Şura'yı yoklamıştır. Bu öneri, tüm saldırganca tutumlara rağmen Eğitim-İş'in karşı koyması neticesinde oylanmadan gündemden çıkarılmıştır.

 

Ancak bugün, ilkokul 1. 2. ve 3. sınıfa Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi konulması önerisi kabul edilmiştir. Daha önce, otelcilik ve turizm meslek liselerinde verilen servis dersinin zorunlu olmaktan çıkarılması için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuran Eğitim Bir-Sen, konuyu Şura'da tekrar gündeme getirmeye çalışmaktadır.

 

Yine Eğitim Bir-Sen, karma eğitim mecburiyetinin kaldırılmasına yönelik önerisini ders çizelgeleri ana başlığı yerine, dikkat çekmeyen 'okul güvenliği' başlığı içine 'kız ve erkek çocukların ayrı olmasının okul güvenliği bakımından daha doğru olacağı' bahanesiyle ekleyecektir.

 

Kuşkusuz yandaş sendika, Şura toplantılarına büyük bir delegasyon ağırlığıyla katılmaktadır. Bu sendikanın yöneticileri, karar önerilerinden önce, iktidara yaslanmış kimliğini dayatarak korku ve baskı yaratmaya çalışmaktadır. Aksini düşünen bir kısım delegasyon ise son derece sinik bir tutum takınarak kararların oylanması sırasında sessiz kalmayı tercih etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Şura'nın güvenliğini sağlamalı, komisyonların sağlıklı bir şekilde çalışması için bir an önce önlem almalıdır. Aksi halde gereğini yerine getiremeyen Milli Eğitim Bakanı'nı istifaya davet ediyoruz."

 

http://www.gercekgundem.com/guncel/88346/egitimis-gizli-gundemi-yasama-geciriyorlar

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim