Öğretmen Diyarı

Değerler Eğitimi\'ne tepki

Eğitim İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı, Değerler Eğitimi adı altında okulların AKP iktidarı tarafından cemaatlere teslim edilmeye çalışıldığını öne sürdü..

Sevcan KALIPÇİNDEN - Hudut Gazetesi Eğitim İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı, Değerler Eğitimi adı altında okulların AKP iktidarı tarafından cemaatlere teslim edilmeye çalışıldığını öne sürdü. Bölükbaşı, Eğitim-İş olarak siyasi iktidarı, eğitim alanıyla inanç alanını birbirine karıştırmaktan, çocuklarımızı kendi ideolojik hedeflerine ulaşmak için kullanmaktan vazgeçmeye çağırdı. 

 

Başkan Hikmet Bölükbaşı, AKP iktidarının Değerler Eğitimi'ni tüm eğitim kurumlarında verilmesi çabasını eleştirdi. AKP'nin uygulamalarını bilim dışı ve pedagojik açıdan son derece sakıncalı bulduğunu belirten Bölükbaşı, iktidarı bu tür uygulamalara derhal son verilmeleri konusunda uyardı. "Cumhuriyet'in kazanımlarından geri dönüş sürecini hızlandırıp pekiştirmek isteyen AKP iktidarı hızla bilimsel eğitimden uzaklaşmakta" diyen Bölükbaşı açıklamasında şunlara yer verdi:

 

"OKULLAR CEMAATLERE TESLİM EDİLİYOR"

 

"9'uncu Milli Eğitim Şurası’nın en önemli tartışma başlıklarından biri olan 'Değerler Eğitimi' konusunda siyasi iktidarın şuradan aylar önce harekete geçtiği ve tüm eğitim kurumlarında öğrencilere 'Değerler Eğitimi' vermesi için AKP’ye yakınlığı ile dikkat çeken Nurcu Hizmet Vakfı ile anlaştığı ortaya çıktı.

 

Milliyet’te yer alan habere göre Milli Eğitim Bakanlığı, Hizmet Vakfı ile yaptığı protokol kapsamında Türkiye’deki tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 'seminer' şeklinde okutulacak, 'Değerler eğitimi'nin içeriğini kitapçık haline getirerek 81 ilin valiliğine gönderdi. Tamamının Kuran ve hadislerden örneklerle anlatıldığı dokuz konu belirleyen Bakanlık, öğrencilere, 'Evlerimizi, yuvalarımızı İslami ölçülerle ve imanın ışığında kurduğumuz takdirde yuvalarımız bir cennet köşesi, saadet ve huzur bahçesi olur', 'Dininden ve ahlakından razı olduğumuz bir kimse kızımıza ve oğlumuza talip olursa, ‘kolaylaştırınız, güçlük çıkarmayınız` hadisiyle amel etmeliyiz' gibi bilgilerin verilmesini istedi.                                          

 

Değerler eğitimi, toplumsal, sosyal hayatı sürdürebilmek için dürüstlük, doğruluk, dayanışma, özgürlük, demokrasi gibi değerler üstünden verilmeli. Ancak görülüyor ki, AKP iktidarının değerler eğitiminden anladığı tek şey din eğitimidir. Cumhuriyet'in kazanımlarından geri dönüş sürecini hızlandırıp pekiştirmek isteyen AKP iktidarı hızla bilimsel eğitimden uzaklaşmakta.

 

EĞİTİM-İŞ İKTİDARI UYARDI

 

Çocuklarımıza öğretilmesi gereken en önemli değerler, doğruluk, dürüstlük ve tasarrufken 17-25 Aralık operasyonuyla tüm yolsuzlukları ortaya dökülen, kaçak saraya halkın cebinden milyarlar harcayan AKP iktidarı bunu nasıl yapacaktır? Eğitimin niteliğini yükseltmek ve çocukların özgür, akılcı ve sorgulayan bireyler olarak yetiştirilmesi için en küçük bir adım atmayan siyasi iktidar, eğitim sistemini kendi ideolojileriyle dinin ve tek bir mezhebin kurallarına göre biçimlendirmeye çalışırken sınır tanımamakta.

 

Eğitim-İş olarak siyasi iktidarı, eğitim alanıyla inanç alanını birbirine karıştırmaktan, çocuklarımızı kendi ideolojik hedeflerine ulaşmak için kullanmaktan vazgeçmeye çağırıyor, bu tür bilim dışı ve pedagojik açıdan son derece sakıncalı uygulamalara derhal son verilmeleri konusunda uyarıyoruz.

Anahtar Kelimeler:
Değerler Eğitimine Tepki

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim