Öğretmen Diyarı

Bizim Osmanlı ile bir derdimiz yok ama onların derdi Cumhuriyet ile

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Eğitim-iş Genel Başkanı Veli Demir’i makamında ziyaret etti.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Eğitim-iş Genel Başkanı Veli Demir’i makamında ziyaret etti. 

MYK üyelerinin de katıldığı görüşmede, İnce, yeniden Genel Başkanlığa seçilmesinden dolayı Demir’i kutladı, yeni Yönetim Kurulu Üyelerine başarılar diledi.

19. Milli Eğitim Şurası kararlarının değerlendirildiği görüşmede İnce, şuradan öğrencinin yararına eğitimin niteliğinin geliştirilmesine dair bir karar beklemediklerini söyledi ve şöyle konuştu:

“Şurayı da hırsızlık için kullandılar. O bir şura değil sempozyumdu. Osmanlıca ve ilkokulda zorunlu din dersi tartışmaları özellikle gündeme getirilerek 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapatılmaya çalışıldı. Bize , ‘sizin Osmanlı ile ne derdiniz var’ diyorlar. Bizim Osmanlı ile bir derdimiz yok ama onların derdi Cumhuriyet ile. Onlar da biliyor ki çocuklara Osmanlıca öğretilemez. Ama bu devlet çok iyi kayıt tutar. Hiç kuşkunuz olmasın, her mahkemede bir hakim, her okulda bir öğretmen, her karakolda bir polis memuru vardır namuslu ve güvenilir olan. Onlar kaydını tutar, gün gelir hesabı sorulur. Karanlığın maksimum olduğu noktaya gidiyoruz. Bu son çırpınışlarıdır. Eğitim-İş olarak sizleri de direnen bir örgüt olarak kutluyorum.”

Eğitim-iş Genel Başkanı Veli Demir de 19. Milli Eğitim Şurası’nda yapay bir tartışma ile Osmanlıcanın gündeme getirildiğini belirtti ve “Çocuklarımız Türkçeyi yeteri kadar öğrenemedikleri halde şimdi Osmanlıcayı öğretmeye çalışıyorlar. Liselerde zaten ders saati fazlalığından şikayet ediyoruz. Siyasi iktidar en fazla tahribatı eğitim alanında yapmıştır. Faşizm üç önemli gücü eline geçirerek yapısını ayakta tutar. Siyasal iktidar da bunu yapmaktadır. Bunlar, eğitim, güvenlik ve adalettir. Bu kamusal güçler şimdi faşizmin sopası olarak kullanılmaktadır. Kocaman kocaman saraylar yapılmış ama adalet kapı dışarı edilmiştir” dedi.

Eğitim-İş’in, yolsuzluğun, hırsızlığın, yoksulluğun hesabını sormak, laik eğitime yapılan saldırıları kamuoyuna anlatılmak için 17 Aralık’ta Yatağan’dan Tandoğan’a yürüyüş gerçekleştireceğini kaydeden Demir, 20 Aralık Cumartesi günü Tandoğan’da yapılacak mitinge siyasi iktidarın politikalarından mağdur olan tüm kesimleri davet etti.

kaynak:kamugundemi.com 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim