Öğretmen Diyarı

Bir Sendika Norm Kadro İçin Yanıltıyor…

Bir sendikanın İstanbul’daki bir yöneticisi aynen şu açıklamayı yapmış. Kişileri hedef almak asla tarzım değildir ama eğitim camiasını yakından ilgilendiren bir konuda yanlış bilgilendirme varsa düzeltmek gerekiyor.

Açıklamada bir cümle şöyle:

“Normu etkileyen; sınıf/şube açma/kapama, norm artma/azalma, yeni bölüm açma/kapama, ikili/tekli eğitime geçme… gibi durumlar, kaymakam/vali onayına bağlanıp, ilçe/il üzerinden, gerekli evrak ek-5 ne varsa bakanlığa gönderilerek norm her an güncellenebiliyor.” 

Bakanlığın sürekli güncelleme yaptığını daha önce kendi kişisel sitem dahil bir çok sitede yayımlanan yazı ile paylaşmıştım fakat yukarıda bahsedilen durumlarda yapılıyor işlem sadece norm artma/azalma hariç. Ki en önemli yekûnu de bu tutuyor. Örneğin yandaş tabirle atanan okul müdürü ve müdür yardımcılarının yarattıkları norm değişiklikleri henüz sistemde güncellenmemiştir.

Bunun dışında dönüşen liselerde de büyük sorunlar vardır.

Bunlar bir yana bakanlığın yaptığı açıklamaları yorumlayabilecek yönetici bulamıyoruz artık okullarda. Bunu iddialı bir şekilde söyleyebiliyorum.

Bakın bir örnek vereyim başkanın da çok iyi tanıdığı Güngören temsilcileri, sendika yöneticileri, bir dönem şube müdürlüğü bile yaptırdıkları Güngören’de bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü F.C. bile bihaber her şeyden. Sayın F.C. kusura bakmasın ama bariz bir örnek olması nedeniyle örneklendirme yapıyorum.

Okul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eski tabirle Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve 2014-2015 yılında açıldı. Yani okulda 2014-2015’te sadece 9. Sınıf varken şimdi 10 sınıflar da olacak. Yani okula meslek dersi öğretmeni gerekiyor fakat okulda sadece kültür dersi öğretmenleri var.

İl içi atamada da il dışı atamada da gelmedi öğretmen. Şimdi rotasyon var orada da meslek dersi açık görülmüyor. Nedenine gelince norm güncellemesi yapılmadığı için.

Başkan önce kendi örgütünüzü bilgilendirin de daha sonra ülke geneline bakarsınız. Kaldı ki verdiğiniz bilgi yanlıştır. Her norm değişikliği bildirilemiyor sadece şube, alan/dal açma kapamalarda ve dönüşüm gibi köklü değişikliklerde güncelleme yapılıyor.

Bakanlığı ısrarla uyarıyoruz norm güncellemeden yaptığınız bu işler yanlı diye ama anlatamadık. Anlatamadığımız gibi onların sözcülüğüne soyunan sendikacılar da yanlış bilgi vermekle meşguller….

Maksut BALMUK

Eğitim İş İstanbul 1 Nolu Şube Sekreteri

 

Kaynak: www.memurlar.net.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim