Öğretmen Diyarı

Ataması yapılmayan öğretmenlere Eğitim İş'ten destek
 Hatay Eğitim İş, Bakanlığın Ağustos ayında öğretmen ataması yapılmaması şeklindeki uygulamasını sert şekilde eleştirdi. Hatay Eğitim İş'in “Hafife alınıyoruz” başlıklı açıklaması şöyle:
“Türkiye'de eğitim, her geçen gün artan sorunlar ve derinleşen çelişkileri ile çürümeye terk edilmiş bir sistem hâlini almıştır. Bu sistem içerisinde 'ataması yapılmayan öğretmenler' ise maalesef sorunların başını çekmektedir. Bu, öncelikli ve acil çözüm bekleyen kanayan yaralarımızdandır. Öncelikle, 'Atanmayan Öğretmenler', Türkiye'de hafife alınıyor ve çoğu zaman ne yazık ki önemsenmeyen bir durum olarak görülüyor.  Eğitim sisteminin ihtiyacı doğrultusunda atama yapılmaması, Türkiye'nin, kısa süre içerisinde 'işsiz öğretmenler' sorunu ile karşı karşıya kalmasına sebep olmuştur. Bu durum, 'atama bekleyen işsiz öğretmen' sayısını her geçen yıl arttırarak, işsiz öğretmenleri büyük bir strese sokuyor, hatta intiharlara kadar varan olumsuz sonuçlar doğuruyor. Ne yazık ki bugüne kadar ataması yapılmadığı için 42 öğretmenimiz intihar etmiştir.

Eğitim fakültelerinden başarıyla mezun olmak öğretmen olmak için yeterli görülmüyor. Öğretmenlerden, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavlarına girmeleri isteniyor. Öyle ki, 400.000'i aşkın öğretmen Mayıs ayında sınava girmiştir. Öğretmenler için ÖABT sınavına hazırlık süreci stres ve sıkıntılarla devam ederken, öğretmenlerin psikolojileri ve planları hiç umursanmıyor, sistem değişikliğini gerekçe göstererek 18 yıldır düzenli olarak yapılan Ağustos atamalarının yapılmayacağına dair açıklamalar yapılıyor.

Öğretmen atamalarının 2017 Şubat ayında olacağının söylenmesi, 400.000'i aşkın atama bekleyen öğretmenin umutsuz bir beklenti psikolojisine sürüklenmesine sebep olmaktadır. Üstelik ne kadar olacağı belli bile olmayan bir beklenti!

Atama bekleyen öğretmen sayısı katlanarak artarken, bu süre zarfında sözleşmeli öğretmen ve ücretli öğretmen gibi öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran güvencesiz istihdam uygulamaları hayata geçiriliyor, öğretmenler kendi meslekleri dışındaki işleri yapmaya zorlanıyor.”

Kaynak: antakyagazetesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim