Öğretmen Diyarı

Zorunlusunun bitmesine 6 ay kalanlarda sorun devam ediyor

"Zorunlusunun bitmesine 6 ay kalanlar il dışı isteyemiyor" haberimizde gündeme getirdigimiz sorun üzerine;


Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ;


"2015 Yılı İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme başvurularında 30 Eylül 2015 tarihi itibariyle zorunlu hizmetini tamamlayanların MEBBİS/ E-PERSONEL Menüsü/Zorunlu Hizmet ve Engelli Bilgileri menüsü üzerinden zorunlu durum bilgilerini güncelleyerek başvuru yapmalarının sağlanması gerekmektedir." açıklamasında bulundu.


İşte o açıklama;

Fakat 4 yıllık zorunlu hizmet olan yerde görev yapan öğretmen şu an görevde bulunduğu süre tam olarak bugün itibari ile 3 yıl 6 ay 1 gündür. Yani zorunlu hizmetinin kalkmasına tam 6 ay bulunmaktadır. Bu öğretmenimiz İl dışı istiyebilmekte fakat sadece zorunlu hizmet gecen yerler açılmaktadır. Zorunlu hizmeitn bitmesine 6 ay kala 7 yıl zorunlu hizmet öngörülen bir okula atanacak ordada bir 3 yıl zorunlu hizmet daha yapacaktır. Bu durum yönetmelige aykırıdır.


Şöyleki; 17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacaklar" başlıklı 44. maddesi 2 fıkrasındaki; "(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görevli iken çeşitli nedenlerle 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarına atananlardan zorunlu çalışma yükümlülükleri altı aydan daha az kalanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış sayılır. Altı aylık sürenin belirlenmesinde en son görev yapılan zorunlu hizmet alanı dikkate alınır." hükümlere göre 30 Eylül itibari ile zorunlu hizmetini tamamlayacak olanların 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarına atanabilmeleri için il dışı başvuru tercih ekranlarına bu durumu belirten bir ibare eklenmesi gerekmektedir.


Şu anki il dışı başvuru tercih ekranlarında bu durumu belirten örneğin "31 Aralık itibari ile zorunlu hizmetini tamamlıyorum." şeklinde bir ibare olmadığından bu durumdaki öğretmenlere sadece il dışındaki zorunlu hizmet bölgeleri açılmaktadır. Halbuki bu durumdaki öğretmenlere 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki boş kontenjanı olan tüm okulların açılması gerekmektedir.


Bu durumdaki öğretmenlerin büyük bir çogunlugu KPSS hırsızlıgı nedeniyle geç atanan öğretmenlerdir. Kamuoyu Milli Eğitim Bakanlıgından bu konuda bir müjde beklemektedir.


Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Kaynak: "www.memurlar.net"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim